Wartość rynku papierów emitowanych przez banki, przedsiębiorstwa i samorządy mierzona wartością zadłużenia emitentów wzrosła o 21 proc., do prawie 118 mld zł. Wartość emisji przeprowadzonych tylko przez przedsiębiorstwa wyniosła prawie 13 mld zł.
– W ubiegłym roku na rynku przeprowadzone zostały emisje na kwoty poniżej 1 miliona złotych oraz takie, które przekroczyły miliard złotych, co świadczy o tym, że rynek jest otwarty dla przedsiębiorstw o różnej skali działalności i różnych potrzebach finansowania – uważa Katarzyna Goebel, menedżer ds. inwestycji w instrumenty dłużne w BNP Paribas Bank Polska.
Dla każdej branży
Jak mówi Anna Krawczyńska, zastępca dyrektora Departamentu Skarbu Polskiego Banku Przedsiębiorczości, koszt pozyskania finansowania z emisji obligacji jest wyższy niż kredyt, ale firmy mają możliwość spłaty zadłużenia dopiero w momencie zapadalności obligacji (czyli np. po 3–5 latach od emisji), a inwestorzy mają mniejsze wymagania co do zabezpieczeń niż banki. – Po 2009 r., kiedy banki wstrzymały finansowanie dla deweloperów, emisje obligacji firm z tej branży, a także firm windykacyjnych były wręcz masowe. Dziś firmy w każdej branży emitują obligacje. Większość z nich notowana jest na Catalyst, a dzięki temu inwestorzy mają dostęp do informacji o spółce – mówi Krawczyńska.
Sektor deweloperski i windykacyjny od lat najchętniej sięga po taki rodzaj finansowania. Pod względem wartości emisji obligacji dominuje sektor bankowy i energetyczny. Większą część emisji przeprowadziły podmioty, które są już obecne na rynku kapitałowym. Są to emitenci, których akcje notowane są na rynku głównym GPW lub NewConnect. Wzrasta jednak liczba podmiotów, które po raz pierwszy dołączyły do grona emitentów obligacji.
Rynkowi obligacji pomaga zaostrzenie polityki kredytowej przez banki. Zadłużenie przedsiębiorstw z tytułu emisji obligacji o zapadalności powyżej roku wzrosło o 30 proc. (przekroczyło 31 mld zł) w 2012 r. Z kolei te wynikające z zaciągniętych kredytów inwestycyjnych spadły pierwszy raz od wielu lat o 3 proc. (do 77,3 mld zł).