Jakie kryteria muszą spełniać nieruchomości, które mogą trafić do portfela Kulczyk Silverstein Properties?
Interesują nas biurowce w centrach miast, doskonale skomunikowane, finansowo i technicznie efektywne, wyróżniające się architekturą bądź potencjałem do modernizacji.
Ile do tej pory transakcji zrealizowała KSP?
KSP obecnie ma cztery własne budynki oraz zarządza kolejnymi trzema. Wśród tych drugich jest najbardziej prestiżowy biurowiec w Polsce, Ufficio Primo, Warta Tower oraz Krucza House. W ubiegłym roku do biurowca Stratos Office Center w centrum Warszawy dołączyły nieruchomości kupione od Hochtief Development Poland przy ul. Mazowieckiej i placu Małachowskiego. Nieruchomości te mają historyczną wartość i obecnie trwają w nich prace modernizacyjne. Otwarcie biurowa przy Mazowieckiej planujemy w trzecim kwartale tego roku. Niedawno podpisaliśmy umowę na zakup Holland Parku. To będzie jedna z flagowych inwestycji. W sumie kontrolujemy ponad 80 tys. mkw. powierzchni biurowej w centrum Warszawy, co stanowi około 6,5 proc. tego rynku.
Z raportów firm doradczych wynika, że Polska jest nadal atrakcyjnym miejscem do inwestowania na rynku nieruchomości komercyjnych. Czy ten optymizm nie jest nieco przesadzony?
Rzeczywiście, zainteresowanie inwestorów Polską na tle innych krajów europejskich jest duże. Głównie ze względu na stabilność rynku i spodziewane w tym roku ożywienie w gospodarce. W Polsce obserwujemy wysoki poziom handlu krajowego i solidną produkcję przemysłową. W 2012 r. odnotowano w Polsce wzrost PKB na poziomie 2,1 proc., który znacznie przekroczył kraje zachodnioeuropejskie, dodatkowo na rok 2014 prognozuje się wzrost ponad 3 proc. Inwestorzy nadal wykorzystują silny rdzeń europejskiej gospodarki, która ma ogromne perspektywy rozwoju dla swoich 38,5 mln obywateli. W zakresie rynku nieruchomości inwestorzy niezmiennie wykazują skłonność do dużych transakcji w lokalizacjach centralnych. Warsaw Financial Center, jeden z warszawskich biurowców, sprzedano w 2012 r. za 210 mln euro. Dodatkowo rynek inwestycji w obiekty handlowe okazał się konkurencyjny – Manufaktura w Łodzi została sprzedana za 390 mln euro, a 75 proc. udziałów Złotych Tarasów w Warszawie znalazło kupca za 475 mln euro. Europejskie spowolnienie nie miało większego wpływu na polski rynek inwestycyjny nieruchomości, jak na gospodarki Europy Zachodniej.