Reklama
Rozwiń

Poszukiwania gazu z łupków są dziś bezpieczne

Rozmowa z Piotrem Kaszą z Instytutu Nafty i Gazu

Publikacja: 25.04.2013 02:08

Poszukiwania gazu z łupków są dziś bezpieczne

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski Krzysztof Skłodowski

Rz: Czy należy bać się szczelinowania hydraulicznego?

Piotr Kasza:

Absolutnie nie. Jest to metoda stosowana w Polsce przy poszukiwaniach i wydobyciu ropy i gazu od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Pierwsze szczelinowania wykonywano przy poszukiwaniach złóż konwencjonalnych. Wówczas niosły pewne zagrożenia, gdyż nie zwracano wtedy takiej uwagi na kwestie ochrony środowiska i bezpieczeństwa ludzi jak obecnie. Do dziś wykonano u nas kilkaset szczelinowań. Mimo to opinia publiczna mocniej zainteresowała się nimi, gdy głośno zaczęto mówić o ogromnych zasobach gazu z łupków. Szczelinowanie, które jest jedyną metodą pozyskiwania surowca z tego typu złóż, jest systematycznie udoskonalane i dziś nie stanowi żadnego zagrożenia, o ile stosuje się go zgodnie z obowiązującymi normami.

Na czym polega dziś szczelinowanie?

Najogólniej rzecz ujmując, na wpompowywaniu do odwiertu, pod wysokim ciśnieniem, mieszaniny wody z dodatkami chemicznymi i materiałem podsadzkowym. To powoduje powstanie szczelin, przez które może przepływać gaz uwolniony ze skały.

Najwięcej obaw budzi skład chemiczny wpompowywanej do odwiertu cieczy. Co wchodzi w jej skład?

Dziś dodatki chemiczne stosowane w płynie szczelinującym to niemal wyłącznie produkty bezpieczne, wykorzystywane też w przemyśle spożywczym czy kosmetycznym. Jako przykład można podać guar, który jest stosowany m.in. przy produkcji lodów i serków homogenizowanych. Przy szczelinowaniu są też wykorzystywane alkohole i substancje wchodzące w skład środków czystości używanych przez ludzi. Chemia to tylko 0,1 proc. płynu szczelinującego.

Opinie Ekonomiczne
Bogusław Chrabota: Upały dołują światowe PKB
Opinie Ekonomiczne
Michał Hetmański, Kamil Laskowski: Hutnictwo to wyjątek od piastowskiej doktryny Tuska
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Obniżka podatków to miraż. Należałoby je podnieść – na obronę
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Wiadomość o śmierci Zachodu nieco przesadzona
Opinie Ekonomiczne
Marian Gorynia: Dlaczego organizujemy Kongres Ekonomistów Polskich?