Zagarnięcie Krymu kosztuje Rosję coraz więcej, władze zapowiadają więc przyśpieszenie sprzedaży 19,5 proc. (minus akcja) akcji paliwowego Rosneft. Pozwoli to zachować państwu kontrolę nad koncernem i zyskać potrzebne fundusze. Pod warunkiem że znajdą się chętni na akcje.
Wbrew bowiem zapewnieniom ministra gospodarki, że koniunktura jest na świecie teraz „niezła", inwestorzy porzucają rynki rozwijające się na rzecz odbudowującej wzrost gospodarki Unii i USA.
Widać jednak, że władze rosyjskie nie spodziewały się, że Krym okaże się taką czarną dziurą dla finansów publicznych. Dlatego odkładana już kilka razy sprzedaż kolejnego pakietu Rosneft może zostać przeprowadzona w tym roku. Z pewnością jeden chętny na akcje na pewno się znajdzie.
Koncern BP ma już 19,5 proc. co daje mu pozycję drugiego po państwie największego udziałowca Rosneft. Dokupienie udziałów wzmocni brytyjsko-amerykański koncern na rosyjskim rynku. A BP już pokazał, że swój zysk przedkłada ponad wszystko - sytuację polityczną, sankcje, bezpieczeństwo czy zwykłą, acz rzadką w biznesie, solidarność.
Posiadając 39 proc. Rosneft, koncern BP zyskałby duży wpływ na firmę, większy udział w podziale zysku, dostęp do bogatych, choć już trudno dostępnych pokładów rosyjskiej ropy i gazu, a także pozycję ukochanego inwestora władzy.