Rz: W polskich kinach coraz więcej ludzi. To zastanawiające, że frekwencja w kinach się zwiększa, choć przecież teraz niemal wszystkie filmy są dostępne w internecie.
Wiesław Kot: To nie coraz więcej Polaków chodzi do kina, tylko ci, którzy chodzą, robią to częściej. W wielu miejscowościach kiedyś funkcjonowały kina – czasem były to miejscowości niewielkie, po 20 tysięcy mieszkańców, a w nich były cztery kina. Potem te kina zlikwidowano albo przerobiono na kina studyjne, gdzie wyświetlane są filmy dla wyselekcjonowanej widowni. I tam chodzą tylko ci, którzy złapali bakcyla kinowego, w pozytywnym stopniu uzależnili się od kina.
Czyli Polacy nie stają się kinomaniakami?
Wizyta w kinie stała się częścią obrzędu weekendowego. Do kina chodzi się dla zabawy i przyjemności, zazwyczaj pod koniec tygodnia, często po zakupach, przy okazji wizyty w centrum handlowym. Chodzi się z rodziną albo w gronie rówieśników, żeby się zabawić. Do tego przyzwyczaili się też najwięksi dystrybutorzy filmowi, którzy przygotowują taki repertuar, by spodobał się widowni zakupowej.
To znaczy jaki?