Reklama
Rozwiń

Niemcy znów igrają z ogniem

Powrót greckiego kryzysu nie wywołał jak dotąd wielkiego wstrząsu na europejskich rynkach finansowych. Rentowność obligacji dotychczasowych słabych ogniw eurolandu jak Hiszpania czy Włochy są na tak niskich poziomach, jakich nie widziano wcześniej w historii kapitalizmu.

Aktualizacja: 05.01.2015 08:22 Publikacja: 05.01.2015 05:02

Hubert Kozieł

Hubert Kozieł

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

Strefa euro, choć nadal jest chora, i tak znajduje się w o wiele lepszej kondycji niż cztery lata temu. Dzięki śmiałym i niekonwencjonalnym działaniom Europejskiego Banku Centralnego opanowano pożar zagrażający Hiszpanii, Włochom, a nawet Francji. To sprawiło, że Niemcy – niestety – znów poczuli się na tyle pewnie, by przeprowadzać eksperymenty na żywym ciele unii walutowej. Politycy z otoczenia kanclerz Angeli Merkel zaczęli sugerować, że Niemcy są skłonne zaakceptować wyjście Grecji ze strefy euro. Uważają oni, że Grexit nie stworzy zagrożenia, gdyż na rynkach panuje teraz spokój, gospodarki krajów południa eurolandu stają na nogi, a instrumenty zdolne powstrzymać rozlewanie się kryzysu (np. Europejski Mechanizm Stabilizacyjny) są gotowe do użycia. Po co się męczyć z niereformowalną Grecją, skoro można pozwolić jej pójść własną drogą? Czy reszta strefy euro nie stanie się przez to zdrowsza?

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Ekonomiczne
Bogusław Chrabota: Upały dołują światowe PKB
Opinie Ekonomiczne
Michał Hetmański, Kamil Laskowski: Hutnictwo to wyjątek od piastowskiej doktryny Tuska
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Obniżka podatków to miraż. Należałoby je podnieść – na obronę
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Wiadomość o śmierci Zachodu nieco przesadzona
Opinie Ekonomiczne
Marian Gorynia: Dlaczego organizujemy Kongres Ekonomistów Polskich?