Cezary Szymanek: Orlen ratuje się z „pułapki” Obajtka

Olefiny Daniela Obajtka, dwie wieże w Ostrołęce, przekop Mierzei Wiślanej, lotnisko w Radomiu. Wszyscy już wiedzą, że miliardy wydane na te inwestycje to pieniądze wyrzucone w błoto. A kiedy dowiemy się, kto poniesie za to odpowiedzialność?

Publikacja: 12.12.2024 04:52

Daniel Obajtek (wtedy jeszcze wójt  gminy Pcim) oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński w Sejmie w 2013 r

Daniel Obajtek (wtedy jeszcze wójt gminy Pcim) oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński w Sejmie w 2013 roku

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Zarządy spółek Skarbu Państwa dotychczas nie grzeszyły refleksyjnym podejściem do swoich – lub odziedziczonych – planów zgodnie z zasadą: ogłosiliśmy inwestycję lub przejęcie, to je zrealizujemy, nawet jeśli mamy na tym stracić. Choć „mamy” nie dotyczyło nigdy zarządów podejmujących złe decyzje, a przede wszystkim polskich podatników.

Przykłady takich działań można mnożyć, traf chce, że pochodzą głównie z czasów rządów PiS, gdy doskonale miała się gigantomania i wielkie plany, które ministrowie obecnego rządu nazywają „jak za Gierka”. I tak oto politycy – za nasze – wybudowali lotnisko w Radomiu, z którego częściej do lotu podrywają się ptaki niż samoloty. Dostaliśmy przekop Mierzei Wiślanej, gdzie kontroler ruchu ma najnudniejszą pracę na świecie. Mieliśmy dostać elektrownię w Ostrołęce, ale PiS zatrzymał się na wybudowaniu dwóch betonowych wież i wydaniu ponad miliarda złotych, który dopisano nam do rachunków za energię elektryczną.

Czytaj więcej

Orlen chce Nowej Chemii zamiast Olefin III. To była sztandarowa inwestycja Obajtka

To wszystko miała przebić wielka inwestycja Daniela Obajtka. W 2021 r. ówczesny prezes Orlenu mówił, że budowa Olefin III sprawi, że dołączymy do grona czołowych producentów petrochemicznych w Europie. Miało to według Obajtka kosztować 8,3 mld zł. Dwa lata później okazało się, że trzeba będzie wydać trzy razy więcej. Nowy zarząd, który odziedziczył plan Obajtka, policzył raz jeszcze i wyszło, że inwestycja będzie kosztować nawet 51 mld zł. Trudno się więc dziwić słowom prezesa Orlenu Ireneusza Fąfary, który już w połowie roku mówił, że „inwestycja w Olefiny to największa pułapka zastawiona przez poprzedni zarząd nie tylko na Orlen, ale na całą polską gospodarkę”. Inwestycję wstrzymano.

Z „pułapki zastawionej przez Obajtka” zapewne nie było łatwego wyjścia, za każde trzeba bowiem zapłacić, jeśli nie teraz, to w przyszłości. Ale pytanie, kto i w jaki sposób odpowie za decyzje podejmowane przez zarządy spółek Skarbu Państwa w czasach PiS, pozostaje wciąż otwarte.

Do prokuratur trafiło już kilkadziesiąt zawiadomień. W interesie zarówno państwa, jak i każdego podatnika z osobna, jest szybkie wyjaśnienie wszystkich nieprawidłowości i niegospodarności oraz ukaranie winnych. Inaczej znikną wszelkie hamulce, a po kraju pójdzie fama, że można kraść do woli.

Opinie Ekonomiczne
Bogusław Chrabota: Czy „dzień W” utopi Trumpa?
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Opinie Ekonomiczne
Adam Sanocki: Zielone lotnictwo potrzebuje wsparcia
Opinie Ekonomiczne
Mariusz Janik: Atomowa droga przez mękę
Opinie Ekonomiczne
Łukasz Bernatowicz, Marek Kowalski: Reforma bez dialogu...
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Opinie Ekonomiczne
Bogusław Chrabota: Donald Trump morduje cłami Forda, GM i Chryslera
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście