Aktualizacja: 29.12.2015 07:21 Publikacja: 28.12.2015 21:00
Foto: ROL
Bo statystyka mówi sama za siebie: PKB rośnie, firmy się rozwijają, ceny spadają (co dla ekonomistów akurat nie jest dobrą wiadomością), a bezrobocie jest rekordowo niskie. Wprawdzie – jak mawiał Mark Twain – są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki, niemniej z twardych danych wyłania się całkiem pozytywny obraz naszej gospodarki.
Hamulcem dla PKB może natomiast okazać się problem ze znalezieniem dobrych pracowników. W minionych latach jak grzyby po deszczu wyrastały wątpliwej jakości uczelnie, które wyprodukowały rzesze specjalistów od zarządzania i marketingu. Brakuje natomiast inżynierów, techników czy fachowców od IT. Zapotrzebowanie na programistów w ostatnich latach wzrosło o jedną trzecią. Jak przyciągnąć i utrzymać dobrych pracowników? Oczywiście kluczowe jest dobre wynagrodzenie, ale na znaczeniu systematycznie zyskują różnego rodzaju benefity. To właśnie one wyróżniają poszczególnych pracodawców. Począwszy od tradycyjnych, jak pakiety medyczne, karty sportowe czy dopłaty do nauki języków obcych, a skończywszy na tak egzotycznych jak urlopy na odnowę biologiczną czy urlopy złamanego serca dla osób, które po zawodzie miłosnym potrzebują czasu, aby dojść do siebie.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Nadmiar regulacji i legislacji może znacząco wpłynąć na gospodarkę, zwiększając obciążenia dla firm i ograniczaj...
W cieniu wyborów prezydenckich i przed zapowiadaną przez premiera Donalda Tuska rekonstrukcją rządu, która ma po...
Spór o składkę zdrowotną od przedsiębiorców dał aktorom z różnych stron sceny politycznej szansę na wspaniałe wy...
Pierwszy zrobił to Jarosław Kaczyński, prezes PiS, potem prezydent Andrzej Duda. Dołączenie Adama Glapińskiego,...
Konsumenci nie musieliby czekać aż do maja 2025 r. na obniżkę ceny kredytu, gdyby nie falstart z cięciem stóp pr...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas