Urlop z powodu złamanego serca

Kilka dni temu byłam świadkiem takiego oto dialogu: – Panie Janku, w sklepach coraz drożej, a pracy znaleźć się nie da – mówił jeden z naszych rodaków. – Święta racja, żyje się coraz trudniej – skwapliwie potwierdził jego towarzysz. To jeszcze jeden dowód, że my, Polacy, uwielbiamy narzekać.

Aktualizacja: 29.12.2015 07:21 Publikacja: 28.12.2015 21:00

Urlop z powodu złamanego serca

Foto: ROL

Bo statystyka mówi sama za siebie: PKB rośnie, firmy się rozwijają, ceny spadają (co dla ekonomistów akurat nie jest dobrą wiadomością), a bezrobocie jest rekordowo niskie. Wprawdzie – jak mawiał Mark Twain – są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki, niemniej z twardych danych wyłania się całkiem pozytywny obraz naszej gospodarki.

Hamulcem dla PKB może natomiast okazać się problem ze znalezieniem dobrych pracowników. W minionych latach jak grzyby po deszczu wyrastały wątpliwej jakości uczelnie, które wyprodukowały rzesze specjalistów od zarządzania i marketingu. Brakuje natomiast inżynierów, techników czy fachowców od IT. Zapotrzebowanie na programistów w ostatnich latach wzrosło o jedną trzecią. Jak przyciągnąć i utrzymać dobrych pracowników? Oczywiście kluczowe jest dobre wynagrodzenie, ale na znaczeniu systematycznie zyskują różnego rodzaju benefity. To właśnie one wyróżniają poszczególnych pracodawców. Począwszy od tradycyjnych, jak pakiety medyczne, karty sportowe czy dopłaty do nauki języków obcych, a skończywszy na tak egzotycznych jak urlopy na odnowę biologiczną czy urlopy złamanego serca dla osób, które po zawodzie miłosnym potrzebują czasu, aby dojść do siebie.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Subskrybuj
gazeta
Opinie Ekonomiczne
Marta Postuła: Czy warto deregulować?
Opinie Ekonomiczne
Robert Gwiazdowski: Wybory prezydenckie w KGHM
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Qui pro quo, czyli awantura o składkę
Opinie Ekonomiczne
RPP tnie stopy. Adam Glapiński ruszył z pomocą Karolowi Nawrockiemu
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof A. Kowalczyk: Nie należało ciąć stóp przed wyborami
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem