Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 14.06.2016 22:00 Publikacja: 14.06.2016 22:00
Foto: Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik
Rz: Czy zgadza się pani z opinią wicepremiera Morawieckiego, że trzymanie się neoliberalnego modelu rozwoju spowoduje, że Polska utknie w pułapce średniego rozwoju?
Elżbieta Mączyńska: Zgadzam się, zgadzam się z większością opinii premiera Morawieckiego z tego wywiadu. Podzielam opinię, że system neoliberalny prowadzi do narastania sprzeczności, jakie tkwią w gospodarce wolnorynkowej. Ten system umacnia pozycje monopolistyczne wielu producentów, co z jednej strony utrudnia postęp, a z drugiej prowadzi do narastania nierówności. Przecież podstawowym problemem współczesnego świata jest nienadążanie popytu za podażą. Luka, która w ten sposób powstaje, powoduje, że producenci coraz ostrzej walczą o rynki i ci silniejsi niszczą mniejsze jednostki. To sprawia, że fundament gospodarki rynkowej, jaką jest konkurencja, podlega erozji. Pan premier Morawiecki dotknął też szerszego problemu: czy megasystemy są śmiertelne? To pytanie o dalsze losy gospodarki kapitalistycznej i jej rozwoju. Neoliberalizm to system, który sam sobie strzela w stopę, bo chcąc zarabiać, trzeba znaleźć konsumenta, a przy coraz większej koncentracji bogactwa w coraz węższej grupie społecznej staje się to coraz trudniejsze. Prof. Ignacy Sachs, polski ekonomista pracujący w Paryżu, używa porównania znanego jako „kielich wstydu": 15–20 proc. ludzi na świecie spija dobrobyt z czaszy tego kielicha, do reszty skapuje lub nie to, co jest w jego nóżce. Pojawia się więc pytanie, gdzie w takich warunkach znaleźć konsumenta. Gdy pojawia się bariera popytu, pojawia się problem deflacji, a to zniechęca producentów do inwestowania i mamy do czynienia z pułapką płynności: sytuacją, w której inwestorzy mają pieniądze, ale nie wykorzystują ich na tyle, by to pomogło gospodarce.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Czy odpowiedzią na 30-proc. cła Trumpa nałożone na Europę, może być europejskim podatek cyfrowy? To zachęciłoby...
Jak uczy biologia, skuteczność grupy może wynikać nie z dominacji, ale z rozpoznania i wzmocnienia najlepszego s...
Bez alternatywnych strategii perspektywy ukraińskiej gospodarki na rok 2026 wydają się wysoce niepewne – zwłaszc...
Kapitał zasilający polskie start-upy właśnie wysechł jak kałuża w czas suszy. Czy projekt europejskiej unii kapi...
Hutnictwo to strategiczna gałąź gospodarki, której znaczenie, w związku z transformacją energetyczną, będzie tyl...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas