Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 03.07.2016 21:26 Publikacja: 03.07.2016 20:09
Bartosz Sokoliński, dyrektor Biura Rozwoju i Innowacji, Agencja Rozwoju Przemysłu: - Na innowacjach zarabia się dużo lepiej niż na prostych, nieskomplikowanych produktach czy usługach. Jest to więc też kwestia marży, jakże ważnej dla każdego przedsiębiorstwa.
Foto: Fotorzepa
prof. Piotr Płoszajski, kierownik Katedry Teorii Zarządzania, Szkoła Główna Handlowa: - Jako kraj musimy się zdobyć na innowacje, choćby dlatego, że inne państwa, stawiając na badania i prace rozwojowe, dobrze na tym wychodzą, przyspieszając swój wzrost gospodarczy.
Foto: Fotorzepa
Dagmara Rutkowska, radca prawny, doradca podatkowy: - Przy stanowieniu przepisów dotyczących innowacji istotna jest ich długofalowa perspektywa. Wymogi biurokratyczne muszą też być adekwatne do możliwości firm, szczególnie tych mniejszych.
Foto: Fotorzepa
Joanna Kowal, country manager w firmie Avalon Solutions: - Innowacje, np. z zakresu technologii informatyczno-komunikacyjnych, przekładają się na kulturę i komfort pracy. Zwiększają mobilność pracowników. To trend nieodwracalny.
Foto: Fotorzepa
prof. Jacek Guliński, dyrektor Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego: - Urzędnicy po części nie rozumieją zachodzących na rynku nowych procesów, po części nie potrafią znaleźć odpowiednich instrumentów wsparcia, a po części są związani przepisami, które sami stworzyli.
Foto: Fotorzepa
Choć uczestnicy zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą" debaty, która odbyła się w Poznaniu, zgodzili się, że Polska musi przejść od imitacyjnego do innowacyjnego modelu rozwoju, to jednak wskazali na wiele problemów związanych z tworzeniem innowacji zarówno natury prawno-instytucjonalnej, jak i finansowej.
– Nie jestem specjalnie wielbicielem zmian i myślę, że jako społeczeństwo nie lubimy innowacji, które je ze sobą niosą, ale w przypadku badań przemysłowych i prac rozwojowych nie mamy wyjścia. Musimy się jako kraj na nie zdobyć, choćby dlatego, że inne państwa na nie stawiają i dobrze na tym wychodzą – tłumaczył Piotr Płoszajski, kierownik Katedry Teorii Zarządzania w Szkole Głównej Handlowej. Globalne otoczenie gospodarcze wymusza na Polsce przejście od gospodarki imitacyjnej do innowacyjnej, ale też innowacje są sposobem na uniknięcie tzw. pułapki średniego dochodu.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Zastanawiam się, co poza interwencją sił nadprzyrodzonych – i pogody – może zmusić nas do zdjęcia nogi z gazu.
Zastanawiam się, co poza interwencją sił nadprzyrodzonych – i pogody – może zmusić nas do zdjęcia nogi z gazu.
W związku z atakiem rosyjskich dronów na fabrykę Grupy Barlinek w Winnicy, zwracamy się do władz Polski z apelem...
Gra, którą stosuje w sprawie ceł Donald Trump, zbliża się do rozstrzygnięcia. Stawką w tej grze jest sytuacja go...
Moda na motocykle przybiera na sile już od kilku lat. W ubiegłym roku liczba nowych rejestracji była dwa razy wyższa niż pięć lat wcześniej.
Nowe technologie przejmują coraz większą część naszego życia, a sztuczna inteligencja zaczyna „myśleć” w sposób...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas