Reklama
Rozwiń

Pomoc socjalna dla wielkich koncernów

Pięć tysięcznych (0,005) procent. Taki podatek od zysków wypracowanych w Europie w 2014 r. zapłacił realnie Apple, jeden z najpotężniejszych koncernów świata.

Publikacja: 30.08.2016 20:39

Hubert Kozieł

Hubert Kozieł

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

Każdy z nas chciałby płacić fiskusowi tak śmiesznie małą część swoich pieniędzy. Ale musimy oddawać więcej. Relatywnie znacznie wyższe od podatki Apple'a płacili drobni europejscy sklepikarze, właściciele małych zakładów rzemieślniczych czy osiedlowych knajpek, a także pracownicy najemni. No cóż, w wielu państwach Europy rządy poddawały się po kryzysie fiskalnemu zaciskaniu pasa, cięły wydatki socjalne i przeznaczone na infrastrukturę tak mocno, jak się da, a zwykłym ludziom podnosiły podatki. Fiskalna kosa ominęła jednak Apple,a. Realnie płacił w Europie coraz mniej podatków w relacji do wypracowanych tu zysków. Umożliwiły mu to umowy podpisane z irlandzkim rządem, które właśnie zostały uznane przez Komisję Europejską za sprzeczne z unijnym prawem.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Ekonomiczne
Czas ucieka. UE musi znaleźć sposób na rosyjskie aktywa
Opinie Ekonomiczne
Adam Roguski: Ustawa schronowa, czyli tworzenie prawa do poprawy
Opinie Ekonomiczne
Ptak-Iglewska: USA zostawiają w biedzie swoich obywateli. To co mają dla UE?
Opinie Ekonomiczne
Bartłomiej Sawicki: Rachunki za prąd „all inclusive” albo elastyczne taryfy
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Pałac Prezydencki domem biesiadnym? Pomysł na biznes pod słynnym żyrandolem