Aktualizacja: 18.07.2018 21:00 Publikacja: 18.07.2018 21:00
Diagnoza europejskiego rynku energii elektrycznej opracowana przez ekspertów PSE stała się przedmiotem debaty dotyczącej sposobów i kierunków modyfikacji architektury tego rynku
Foto: Fotorzepa/Milena Marciniak
Diagnoza europejskiego rynku energii elektrycznej opracowana przez ekspertów Polskich Sieci Elektroenergetycznych stała się przedmiotem debaty dotyczącej sposobów i kierunków modyfikacji architektury tego rynku.
Kiedyś energia elektryczna była dobrem powszechnym, które pozyskiwaliśmy dzięki instalacjom przyłączonym do sieci zarządzanych przez przedsiębiorstwa użyteczności publicznej. Dziś – jak podkreśla Eryk Kłossowski, prezes zarządu PSE, energia elektryczna stała się towarem i to towarem specyficznym, gdyż jest konsumowana w trakcie milisekund i trudno poddaje się magazynowaniu, które ponadto jest niezmiernie kosztowne – niezależnie od tego, czy staramy się magazynować tę energię w elektrowniach szczytowo-pompowych, czy przy użyciu nowych technologii, jak na przykład bateria elektrochemiczna. – Ze względu na specyfikę oczkowej sieci elektroenergetycznej i prawa fizyki, energia nie płynie przez tę sieć tak jak chcemy, jak zadekretują politycy, czy jak zadecydują rynki, np. giełdy. I ta niesterowność strumieni odróżnia energię elektryczną od innych towarów, np. strumieni ropy naftowej płynącej rurociągami – mówi prezes Kłossowski. – Tymczasem energia elektryczna w Europie jest obracana na rynkach hurtowych, jak gdyby żadne ograniczenia fizyczne w dostawach jej nie dotyczyły. Nie wycenia się rzeczywistego kosztu jej dostaw, bo ten koszt jest rozpraszany po wszystkich odbiorcach energii. Jest socjalizowany – wyjaśnia prezes polskiego operatora sieci przesyłowej.
Jeśli chcemy budować silną armię, to musimy zwiększyć jej finansowanie. Jeśli tego nie zrobimy, to powinniśmy… z...
W cztery lata liczba pracujących emerytów wzrosła aż o 30 proc. To skutek dobrej koniunktury, ale i korzystnych...
Proponujemy trzy bonusy dla seniorów zachęcające do opóźnienia przejścia na emeryturę. Są one osadzone w systemi...
Mamy świetnych naukowców i doskonałe projekty. Tyle że nie widać ich zbytnio w postaci już gotowych i podbijając...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Kryzys pomocowy to czas, kiedy Polska ma okazję pokazać swoją wiarygodność, nie opuszczając partnerów nawet wted...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas