Takie wnioski płyną z raportu „Wyzwania ekonomiczne dla Europy Środkowo-Wschodniej", który specjalnie na Forum Ekonomiczne w Krynicy przygotowało kilkudziesięciu ekonomistów ze Szkoły Głównej Handlowej. Zostanie on zaprezentowany we wtorek o godz. 13. O tym, czemu służyć ma ta publikacja i co znajdą w niej czytelnicy, zapytaliśmy prof. dr. hab. Marka Rockiego, rektora SGH.
Rz: Polska w tym stuleciu jest w czołówce najszybciej rozwijających się krajów OECD. Ta organizacja przewiduje jednak, że w latach 2030–2060 będziemy rozwijali się najwolniej. Ta pesymistyczna ocena jest uzasadniona?
Prof. dr hab. Marek Rocki: W przypadku prognozy o tak odległym horyzoncie trzeba przyjąć sporo założeń, których ja nie znam. Ale biorąc pod uwagę problemy demograficzne Polski, ale też problemy energetyczne i zaburzenia geopolityczne w naszym regionie, ta prognoza nie wydaje mi się niestety nieprawdopodobna.
OECD tłumaczy to starzeniem się ludności. Demografia przesądzi o przyszłości?
Nie ma tu determinizmu, ale trudno problemy demograficzne obejść. Borykają się z nimi wszystkie wysoko rozwinięte kraje i żaden rozwiązania nie znalazł. W raporcie przygotowanym na Forum Ekonomiczne w Krynicy wskazujemy jednak pewne działania, które mogą wpływ starzenia się ludności na polską gospodarkę łagodzić. To głównie pomoc dla rodzin w opiece nad dziećmi i osobami starszymi, aby aktywizować zawodowo kobiety.