Stolica Polski znalazła się wśród 100 najdroższych miast świata - zajęła pozycję 96., za Dżakartą w Indonezji (94.) i Budapesztem (również 94.)

Według najnowszego badania zrealizowanego przez firmę Mercer - Worldwide Cost of Living Survey 2010 w pierwszej dziesiątce dominują miasta afrykańskie, europejskie i azjatyckie. Drugą pozycję zajęło Tokio a trzecią - Ndżamena w Czadzie. Na czwartym miejscu znalazła się Moskwa a tuż za nią, na piątym - Genewa. Według raportu, różnica w kosztach utrzymania między najdroższą Luandą a najtańszym Karaczi jest trzykrotna.

Mercer zbadał przede wszystkim, ile pieniędzy na utrzymanie w obcym mieście muszą obecnie wydać pracownicy wysyłani przez swoje macierzyste firmy na kontrakty międzynarodowe - tzw. ekspaci. - światowa mobilność jest nadal drogim przedsięwzięciem dla firm, stąd zrozumienie kosztów związanych z przenoszeniem pracowników do innych krajów oraz wybór odpowiednich kandydatów są bardzo istotne, szczególnie w dzisiejszym otoczeniu gospodarczym - mówi Nathalie Constantin-Métral, senior researcher w Mercer, odpowiedzialna za opracowanie rankingu.

Badaniem objęto 214 miast na pięciu kontynentach, porównano koszty ponad 200 pozycji w każdej lokalizacji, w tym koszty wynajmu mieszkań i domów, transportu, żywności, odzieży, artykułów gospodarstwa domowego i rozrywki.

Miastem bazowym jest Nowy Jork, co oznacza, że są do niego porównywane wszystkie miasta z raportu. Kursy walut mierzone są względem dolara amerykańskiego. Koszt wynajmu mieszka - stanowiący często największy koszt dla osób wyjeżdżających za granicę - odgrywa istotną rolę w określeniu pozycji miasta w rankingu.

Po raz pierwszy wśród 10 najdroższych miast świata znalazły się trzy miasta afrykańskie: Luanda (1.) w Angoli, Ndżamena (3.) w Czadzie i Libreville (7.) w Gabonie. W pierwszej dziesiątce są także trzy miasta azjatyckie: Tokio (2.), Osaka (6.) i Hong Kong (dzielący 8. miejsce w rankingu z Zurychem). Moskwa (4.), Genewa (5.), Zurych (8.) i Kopenhaga (10.) są najdroższymi miastami europejskimi.

- Obecność afrykańskich miast wyraźnie odzwierciedla rosnące znaczenie gospodarcze tego regionu dla globalnych firm ze wszystkich sektorów biznesowych - mówi Nathalie Constantin-Métral z Mercer.

Po Moskwie, Genewie, Zurychu i Kopenhadze, do najdroższych miast w Europie należą: Oslo (11) w Norwegii, Mediolan (15) we Włoszech, Londyn i Paryż (oba na 17. pozycji) i Berno (22.) w Szwajcarii. Najtańszymi miastami w Europie są: Belfast (182.) w Wielkiej Brytanii, Mińsk (192.) na Białorusi, Sarajewo (196.) w Bośni i Hercegowinie, Skopje w Macedonii (197.) i Tirana (200.) w Albanii.

Na Bliskim Wschodzie najdroższym miastem jest Tel Awiw (19.) a kolejne są Abu Dhabi (50.) oraz Dubaj (55.). Na przeciwległym biegunie znalazł się Trypolis (186.) w Libii. Przed nim znajduje się Jeddah (181.) w Arabii Saudyjskiej i Muscat (176.) w Omanie.

- Koszty wynajmu mieszkań i domów w Abu Dhabi i Dubaju w dalszym ciągu spadają, co powoduje niższe koszty utrzymania dla ekspatów. Ranking jest również bardzo wrażliwy na zmiany kursu walutowego. W takich miejscach jak Jeddah i Tripoli, brak odpowiednich mieszkań do wynajmu dla ekspatów w połączeniu z silnym popytem na nie, spowodował wzrost kosztów utrzymania - tłumaczy Nathalie Constantin-Métral.

Za Oceanem najdroższy jest oczywiście Nowy Jork (27.), za nim uplasowały się: Los Angeles (55.) i Waszyngton (111.). Najtańszym miastem w USA jest Winston Salem (197.). Mexico City (166.) jest najdroższym miastem w Meksyku, podczas gdy najtańsze jest Monterrey (193.). Najdroższym miastem Kanady jest Vancouver (75.), tuż za nim znajduje się Toronto (76.), a dalej Montreal (98.). Ottawa (136.) jest najtańszym miastem kanadyjskim.

Osłabienie dolara amerykańskiego w stosunku do wielu innych walut, oraz spadek kosztów wynajmu mieszkań i domów spowodowało przesunięcie miast z USA w dół rankingu - komentuje Constantin-Metral. Jednak od marca 2010 r. dolar zaczął się umacniać, więc sytuacja może ulec zmianie - dodaje. Wysoko w rankingu firmy Mercer znajdują się azjatyckie miasta - Hong Kong (8.), Singapur (11.), Seul (14.), Pekin (16.), Nagoya (19.) w Japonii, Szanghaj (25.) i Tajpej (78.).

W sumie, w tegorocznym rankingu pojawiło się siedem nowych miast chińskich co podkreśla wzrost znaczenia handlowego dla międzynarodowych firm innych lokalizacji niż tylko Pekin, Szanghaj i Hong Kong.