Stolica Polski znalazła się wśród 100 najdroższych miast świata - zajęła pozycję 96., za Dżakartą w Indonezji (94.) i Budapesztem (również 94.)
Według najnowszego badania zrealizowanego przez firmę Mercer - Worldwide Cost of Living Survey 2010 w pierwszej dziesiątce dominują miasta afrykańskie, europejskie i azjatyckie. Drugą pozycję zajęło Tokio a trzecią - Ndżamena w Czadzie. Na czwartym miejscu znalazła się Moskwa a tuż za nią, na piątym - Genewa. Według raportu, różnica w kosztach utrzymania między najdroższą Luandą a najtańszym Karaczi jest trzykrotna.
Mercer zbadał przede wszystkim, ile pieniędzy na utrzymanie w obcym mieście muszą obecnie wydać pracownicy wysyłani przez swoje macierzyste firmy na kontrakty międzynarodowe - tzw. ekspaci. - światowa mobilność jest nadal drogim przedsięwzięciem dla firm, stąd zrozumienie kosztów związanych z przenoszeniem pracowników do innych krajów oraz wybór odpowiednich kandydatów są bardzo istotne, szczególnie w dzisiejszym otoczeniu gospodarczym - mówi Nathalie Constantin-Métral, senior researcher w Mercer, odpowiedzialna za opracowanie rankingu.
Badaniem objęto 214 miast na pięciu kontynentach, porównano koszty ponad 200 pozycji w każdej lokalizacji, w tym koszty wynajmu mieszkań i domów, transportu, żywności, odzieży, artykułów gospodarstwa domowego i rozrywki.
Miastem bazowym jest Nowy Jork, co oznacza, że są do niego porównywane wszystkie miasta z raportu. Kursy walut mierzone są względem dolara amerykańskiego. Koszt wynajmu mieszka - stanowiący często największy koszt dla osób wyjeżdżających za granicę - odgrywa istotną rolę w określeniu pozycji miasta w rankingu.