Pierwsza z nich dotyczy wykonywania uprawnień właścicielskich przez Skarb Państwa i ma zastąpić m.in. obowiązującą ustawę prywatyzacyjną. Pisano już sporo o tym projekcie, ma on bowiem wobec grupy spółek o kluczowym znaczeniu dla Skarbu Państwa znieść ograniczenia ustawy kominowej, a ponadto zmienić system obsadzania tamże rad nadzorczych poprzez włączenie w ten proces nowego organu centralnego zwanego Komitetem Nominacyjnym. Uwaga skupia się na tych dwóch drażliwych zagadnieniach i można odnieść wrażenie, że kwestia obsadzania rad nadzorczych przysłania inne problemy. Członkostwo w radzie nadzorczej spółki kontrolowanej przez Skarb Państwa, to dodatkowy dochód, a ponadto udział w kontrolowaniu i obsadzaniu zarządu takiej spółki. A więc większy lub mniejszy bezpośredni wpływ na tenże zarząd.

Dyskutując o sposobie obsadzania rad nadzorczych w spółkach Skarbu Państwa zapomina się jednak, że w spółce właściciel z zasady oddziałuje na zarząd poprzez radę nadzorczą, a więc musi istnieć wyraźna zależność rady od walnego zgromadzenia. Tylko wtedy akcjonariusz strategiczny może efektywnie oddziaływać na spółkę. W przeciwnym razie rada nadzorcza może łatwo się emancypować, przedkładając inne interesy ponad interes akcjonariuszy i samej spółki. Tak jak w spółkach prywatnych właściciel, kontrolując radę nadzorczą, kontroluje i zarząd. Mniej uwagi przyciągnęło proponowane skupienie dzisiaj rozproszonych uprawnień właścicielskich przez Ministerstwo Skarbu przy pozostawieniu kompetencji regulacyjnych w rękach innych ministrów.

Druga z ustaw przygotowana przez Ministerstwo Gospodarki zakłada nowelizację blisko setki ustaw. Nosi ona znamienny tytuł „o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców”. Analiza jej przepisów wskazuje, że główny kierunek zmian to zastąpienie zaświadczeń urzędowych oświadczeniami strony. Nie jest to więc zmiana rewolucyjna, którą można by przyrównać do wprowadzenia zasady wolności gospodarczej przeszło 20 lat temu. Ale dobre i to, gdy regulatorzy nie chcą dopuścić do ograniczenia swoich uprawnień.

[i]Marek Wierzbowski - profesor Uniwersytetu Warszawskiego i wiceprezes Rady Giełdy Papierów Wartościowych[/i]