Rząd Gruzji chce przeprowadzić reformę systemu emerytalnego. Czy to prawda, że będzie ona oparta na polskich wzorcach?
Tak to prawda. Obecnie jesteśmy na wstępnym etapie tworzenia nowego ustawodawstwa i tworzenia ram instytucjonalnych dla takiego systemu. W zasadzie przeprowadzamy w tym samym czasie dwie reformy. Jedną z nich jest stworzenie drugiego filaru systemu emerytalnego, drugą reforma rynku kapitałowego. Oba systemy są przecież ze sobą w interakcji. Polski wzorzec jest dla nas bardzo ważny, gdyż Polska jest jednym z pionierów tworzenia drugiego filara systemu emerytalnego w Europie Środkowo-Wschodniej. Polski system okazał się też być solidnym. Wiemy, że obecnie toczą się w Polsce dyskusje dotyczące przyszłości systemu emerytalnego i powstają wokół niego kontrowersje, ale my mamy szansę wziąć z niego to, co najlepsze. Badaliśmy również systemy emerytalne ośmiu innych państw Europy Środkowo-Wschodniej, a także regionu Kaukazu (w przyszłym roku drugi filar emerytalny zacznie działać w Armenii) i muszę przyznać, że polski system wyróżnia się zdecydowanie pozytywnie na tle innych przez nas porównywanych pod względem jego zaawansowania oraz dobrze rozwiniętej infrastruktury. Rozmawialiśmy na ten temat z polskim ministrem finansów, ministrem gospodarki oraz ministrem skarbu. Z władzami warszawskiej giełdy omawiałem natomiast to jak istnienie OFE pozytywnie wpływa na rynek kapitałowy.
Ma pan również plany dotyczące rozwoju giełdy w Tbilisi jako centrum finansowego dla regionu Kaukazu Południowego. Co pański resort zrobi, by osiągnąć ten cel?
Pracujemy nad zachętami mającymi skłaniać gruzińskie firmy do przeprowadzania ofert publicznych na giełdzie w Tbilisi. Odbyliśmy bardzo interesujące spotkanie z prezesem i wiceprezesem GPW, na którym rozmawialiśmy o możliwej współpracy obu giełd. Jest ku temu duży potencjał. Gruzińskie spółki mogą rosnąć do pewnego poziomu w kraju, a gdy będą potrzebowały dodatkowego kapitału w większej ilości mogłyby przeprowadzać oferty publiczne na warszawskiej giełdzie. Warszawska giełda może nam również pomóc w dostosowaniu naszego prawa dotyczącego rynku kapitałowego, tak by było ono zgodne z prawem unijnym i bardziej przyjazne dla europejskich inwestorów. Interesują nas również doświadczenia związane z reformą instytucji depozytowych oraz rozliczeniowych. Widzimy więc pole dla zainteresowania biznesowego GPW współpracą z gruzińską giełdą. Warszawska giełda wykonała ogromną pracę, by stać się jedną z czołowych giełd w Europie, jednym z najbardziej dynamicznych parkietów. Jest ona wyraźnym liderem w Europie Środkowo-Wschodniej. Będziemy więc doradzać dużym gruzińskim spółkom, by przeprowadzały na niej oferty publiczne. Jednocześnie jednak będziemy rozwijać naszą giełdę. Widzę potencjał do synergii pomiędzy parkietami w Warszawie i Tbilisi.
Będziemy doradzać gruzińskim spółkom, by przeprowadzały duże oferty publiczne w Warszawie