Reklama
Rozwiń

Zdrowa konkurencja w służbie zdrowia

W najbliższych latach w walce o zaufanie płatników i pacjentów kluczowymi atutami w coraz większym stopniu będą bezpieczeństwo i jakość świadczonych usług oraz sprawność działania danej placówki – pisze prezes Scanmed Multimedis.

Publikacja: 10.10.2013 11:15

Zdrowa konkurencja w służbie zdrowia

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz rg Rafał Guz

Red

W ostatnich latach udział wydatków na ochronę zdrowia w PKB Polski stale rósł, dzięki czemu osiąga dzisiaj prawie 7 proc.  Jednak łącznie na świadczenia zdrowotne w Polsce nadal wydajemy stosunkowo mało w porównaniu z innymi  krajami europejskimi.

Natomiast prywatne wydatki na leczenie w naszym kraju wynoszą już prawie 36 mld zł. Ta pula wymusza wzrost konkurencji, a co za tym idzie, podnosi efektywność i jakość działających placówek.

Prywatny sektor zdrowia a NFZ

Prywatne placówki, zwłaszcza te oferujące dostęp do kompleksowej opieki zdrowotnej, w tym leczenia szpitalnego, aby w efektywny sposób działać na rynku, powinny być partnerem zarówno dla klientów indywidualnych, zainteresowanych zabiegami komercyjnymi, jak i dla Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Ponieważ najważniejsze wyzwanie, przed jakim stoi obecnie system ochrony zdrowia, to poprawa jakości i efektywności funkcjonowania, w tym odpowiednia alokacja środków na poszczególne segmenty opieki medycznej pozwalająca na zaspokojenie potrzeb pacjentów na optymalnie wysokim poziomie.

Dalsze kierunki rozwoju sektora opieki medycznej w dużej mierze zależą od tego, które z rozwiązań wypracowywanych przez Ministerstwo Zdrowia uda się wprowadzić w życie. Szczególnie chodzi tu o zmiany w obszarze NFZ, wzmocnienie regionalnej polityki zdrowotnej, wprowadzenie promes zawarcia kontraktów w przypadku nowych inwestycji medycznych czy wprowadzenie do systemu dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych, które uruchomiłyby dodatkowe strumienie finansowania dla placówek prywatnych i publicznych – w tym także szpitali.

Co istotne, w najbliższych latach w walce o zaufanie płatników i pacjentów kluczowymi atutami w coraz większym stopniu będą bezpieczeństwo i jakość świadczonych usług oraz sprawność działania danej placówki. Warunki te będą zdecydowanie sprzyjać dalszemu rozwojowi prywatnego sektora medycznego. Jednocześnie oznacza to, że placówki prywatne będą jeszcze mocniej konkurowały o kontrakty Narodowego Funduszu Zdrowia.

Reklama
Reklama

Alternatywa finansowania

To istotny sygnał, ponieważ rynek prywatnych placówek już dziś stanowi ważne ogniwo systemu opieki zdrowotnej i często zapewnia dostęp, zarówno do ambulatoryjnej jak i  szpitalnej opieki. Kluczem do sukcesu zaś jest przede wszystkim ścisła współpraca i dialog z najważniejszymi przedstawicielami otoczenia – przede wszystkim ze społecznością lokalną.

Pozwala to na identyfikację ich potrzeb i planowanie działalności medycznej w taki sposób, by jak najlepiej zaspokajała ich oczekiwania. Jednym z nich jest zapewnienie kompleksowej opieki medycznej na różnych etapach leczenia – od podstawowej opieki zdrowotnej, poprzez opiekę specjalistów, aż po leczenie szpitalne. Taki model działania pozwala na zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i komfortu leczenia pacjentom.

Kompleksowość opieki medycznej jest też ważnym kryterium oceny dokonywanej przez NFZ. Ocenie podlega istotny dla realizacji świadczeń potencjał wykonawczy, w tym warunki lokalowe, sprzęt oraz kwalifikacje personelu. Ważna jest również gwarantowana dostępność i ciągłość świadczeń, czyli zapewnienie ciągłości procesu diagnostycznego czy terapeutycznego.

Jednak poza niezbędną współpracą z instytucjami publicznymi dla szpitali niepublicznych niezwykle istotna jest strategia budowania przychodów pochodzących ze środków prywatnych. Innowacyjne pomysły produktowe świadczeniodawców medycznych w koalicji z ubezpieczeniem zdrowotnym mogą być kluczem do sukcesu.

Przykładem może być wprowadzona na początku października do salonów jednej z najstarszych marek modowych w Polsce polisa MediPlan Próchnik. W efekcie dało to bardzo dobrą ekspozycję dla wysokiej jakości oferty medycznej. A dodatkowo dzięki takim rozwiązaniom segment ubezpieczeń prywatnych gwarantuje finansowanie i organizację świadczeń medycznych w sektorze prywatnym.

Waga menedżera w służbie zdrowia

W przypadku prywatnego sektora medycznego sztuką jest nie tylko wybudowanie nowoczesnej infrastruktury szpitalnej, ale przede wszystkim zaplanowanie i zorganizowanie funkcji szpitala w taki sposób, by spełniał zarówno ważną rolę społeczną, jak i generował wynik ekonomiczny na odpowiednim poziomie.

Reklama
Reklama

Mimo że mówi się o tym od dawna, wciąż brakuje zrozumienia, że zarządzanie placówką medyczną, a zwłaszcza szpitalem, wymaga specjalistycznych kompetencji menedżerskich i nie może być to działalność wykonywana „obok" działalności medycznej.

Szansą na zmianę tej sytuacji są zarówno specjalne kierunki kształcenia pojawiające się na polskich uczelniach, jak i inne inicjatywy, jak np. program „Liderzy w sektorze ochrony zdrowia" zainicjowany przez Fundację 2065 im. Lesława A. Pagi.  Menedżerowie sektora ochrony zdrowia muszą również pamiętać o tym, że podstawą skutecznego funkcjonowania jest zrównoważony rozwój, którego cele muszą być wypadkową potrzeb i oczekiwań różnych zainteresowanych stron. Dlatego, zwłaszcza w działalności medycznej, na każdym kroku niezbędny jest dialog i wzajemny szacunek.

Budowa szpitala „przyjaznego dla pacjenta" to nie tylko inwestycja w nowoczesny sprzęt, który umożliwia dokonywanie zabiegów w sposób nieinwazyjny i umożliwia szybszy powrót do zdrowia. Bez klimatu zaufania między zarządem szpitala a jego kadrą medyczną i administracyjną niemożliwe jest budowanie otwartych relacji pomiędzy lekarzami a pacjentami, które są kluczowe zarówno w procesie leczenia, jak i dla zaufania pacjentów do danej placówki medycznej.

Prywatne firmy medyczne coraz lepiej rozumieją zasady społecznej odpowiedzialności i korzyści, jakie realizowanie tej strategii w warunkach zaostrzającej się rynkowej konkurencji przynosi nie tylko przedsiębiorstwom, ale także w równym stopniu ich pacjentom i partnerom.

Opinie Ekonomiczne
ArcelorMittal odpowiada Instratowi
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Opinie Ekonomiczne
Jak zasypać Rów Mariański deficytu finansów publicznych w Polsce
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Cud zielonej wyspy
Opinie Ekonomiczne
Polacy oszczędzają jak nigdy dotąd. Ale dlaczego trzymają miliardy na kontach?
Opinie Ekonomiczne
Czas ucieka. UE musi znaleźć sposób na rosyjskie aktywa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama