Poważne opinie i ciekawostki

Część portalu ministerstwa finansów zatytułowana „Emerytury – najczęściej zadawane pytania" to fascynująca lektura.

Publikacja: 30.11.2013 20:59

Aleksandra Fandrejewska

Aleksandra Fandrejewska

Foto: Archiwum

Nie tylko dlatego, że w odpowiedziach dotyczących zmian resort wprowadził nowy podział pomiędzy I i II filarem emerytalnym, ale ponieważ przyznał, iż proponowana przez rząd zmiana nie będzie miała znaczącego wpływu na wysokość przyszłej emerytury.

Ministerstwo finansów ma na swojej stronie internetowej część poświęconą emeryturom i naprawdę żałuje, że dopiero teraz dokładnie ją przeczytałam. Najbardziej zaciekawiły mnie dwie części: „pytania i odpowiedzi"  o obecnych zmianach  oraz „czy wiesz, że"

Pytań i odpowiedzi jest  33. Ta liczba zawsze kojarzy mi się z wiekiem Chrystusowym i jakoś nastawia mnie refleksyjnie do lektury. Nie dziwiła mnie odpowiedz na pytanie 6-te „na czym polega likwidacja części obligacyjnej?", która oprócz tłumaczenia, że w ten sposób kończy się z „jałowym" obiegiem pieniądza zawiera dodatkowe wyjaśnienie: „Obligacje z OFE zostaną przeniesione do ZUS, a ich wartość zapisana na indywidualnych subkontach ubezpieczonych. Następnie obligacje zostaną umorzone, dzięki czemu spadnie dług publiczny, a w konsekwencji koszty jego obsługi. Jednocześnie obniżone zostaną progi ostrożnościowe w stabilizującej regule wydatkowe o taki procent, o jaki – po umorzeniu obligacji – spadnie dług publiczny. Szacujemy, że będzie to ok. 7 proc. PKB. Dzięki temu uzyskujemy gwarancję, że przeniesione z OFE środki nie zostaną przejedzone - ani przez obecny, ani przez następne rządy." – taka gwarancja wydaje mi się nader odważną.

Nieco zafrapowałam się przy odpowiedzi na pytanie 7-me „ Czemu rząd rozmontowuje reformę z 1999 r.?" gdy okazało się, że rząd nie rozmontowuje reformy z 1999 roku, bo wówczas kluczowa zmianą było zastąpienie systemu o zdefiniowanym świadczeniu systemem o zdefiniowanej składce.  Jeśli więc rząd też tej zasady nie zmienia, to „ nie  rozmontowuje reformy, a jedynie dokonuje korekty OFE, które okazały się bardzo kosztowną i nieefektywną częścią systemu emerytalnego."

Ale już ze sporym zdziwieniem przeczytałam odpowiedzi na pytania 9 – te i 10 – te, gdzie ministerstwo finansów opowiadając jak będzie dzielona składka po wprowadzonych zmianach wprowadziło nową definicje filarów emerytalnych. Do tej pory zwykło się pisać, ze pierwszy filar to filar repartycyjny (w ZUS), a drugi to kapitałowy (w OFE). Okazuje się jednak, że od dwóch lat jest inaczej ZUS współtworzy i I i II filar.

Z wyjaśnień MF wynika bowiem, że w przypadku decyzji ubezpieczonego o pozostawieniu całej składki w ZUS, składka emerytalna będzie dzielona w następujący sposób: • 12,22% trafi na indywidualne konto ubezpieczonego w ZUS (I filar) • 7,3% trafi na indywidualne subkonto ubezpieczonego w ZUS (II filar) i będzie podlegać dziedziczeniu na takich samych zasadach jak w OFE

A jeśli ktoś pozostanie w OFE to jego składka będzie podzielona następująco: • 12,22% trafi na indywidualne konto ubezpieczonego w ZUS (I filar) • 4,38 % trafi na indywidualne subkonto ubezpieczonego w ZUS (II filar) i będzie podlegać dziedziczeniu na takich samych zasadach jak w OFE • 2,92% trafi do OFE (II filar)

Konsekwentnie ten podział składki resort prezentuje również na ilustracjach znajdujących się w części emerytalnej. Subkonto w ZUS nazywa II filarem emerytalnym.

Uspokoiłam się dopiero gdy przeczytałam odpowiedź na pytanie 12- ste  „Czy moja emerytura, w związku z planowanymi zmianami będzie wyższa?, bo tu zgadzam się z konkluzją rządową.

Resort bowiem przyznaje: " O wysokości przyszłej emerytury będzie decydować to, ile lat pracujemy (czyli jak długo płacimy składki), jaka jest wysokość naszego wynagrodzenia (ponieważ składka emerytalna uzależniona jest od wysokości naszej pensji). Zgromadzone składki, w momencie przejścia na emeryturę, dzielone są przez przewidywaną długość życia (wyrażoną w miesiącach) – tak wyliczana jest emerytura w systemie zdefiniowanej składki, który obowiązuje w Polsce od 1999 r. Widać prostą zależność – im dłużej pracujemy, tym większą mamy emeryturę. Proponowana przez rząd zmiana nie będzie miała znaczącego wpływu na wysokość przyszłej emerytury, ponieważ stopa zwrotu z OFE i z ZUS kształtuje się na podobnym poziomie.  Ministerstwo dodaje, iż proponowana zmiana ma zasadnicze znaczenie dla stanu naszej gospodarki, który przekłada się na poziom życia wszystkich obywateli. I jak rozumiem ta argumentacja wynika z przekonania zawartego w odpowiedzi 6 –tej, która wydaje mi się odważna.

Po lekturze wszystkich 33 pytań i odpowiedzi (niejasne są  dla mnie odpowiedzi na pytania 25 – te i  27 – me o możliwość wyboru OFE przez osoby zaczynające pracę: „Natomiast osoby zaczynające pracę również będą miały 4 miesiące podczas „okienek transferowych" (następne w 2016 r., a potem co cztery lata).", ale to mam nadzieję jest pomyłka i każdy kto zaczyna drogę zawodową będzie miał możliwość wyboru OFE w momencie rozpoczęcia płacenia składek emerytalnych.)  kliknęłam  na zakładkę „czy wiesz, że?" i znalazłam 14 jak napisał resort :"ciekawostek".

Pierwsza: 4 miesiące będziesz miał na podjęcie decyzji w sprawie przyszłości Twojej składki emerytalnej.

Druga: Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego składki przekazywane do OFE nie są prywatną własnością członków funduszu.

Siódma: Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego składki przekazywane do OFE nie są prywatną własnością członków funduszu.

Dziewiąta: Zabezpieczenie emerytalne obywateli to konstytucyjny obowiązek państwa.

Czternasta: W przyszłym roku dług publiczny spadnie o ok. 150 miliardów złotych w wyniku zaproponowanej przez rząd reformy OFE.

Tu dopiero się zafrapowałam, ale pomyślałam, że w wartkim strumieniu argumentacji na rzecz zmian emerytalnych ministerstwu zabrakło już słów i dlatego tę część nazwał „ciekawostkami". Rzeczywiście ciekawe.

Nie tylko dlatego, że w odpowiedziach dotyczących zmian resort wprowadził nowy podział pomiędzy I i II filarem emerytalnym, ale ponieważ przyznał, iż proponowana przez rząd zmiana nie będzie miała znaczącego wpływu na wysokość przyszłej emerytury.

Ministerstwo finansów ma na swojej stronie internetowej część poświęconą emeryturom i naprawdę żałuje, że dopiero teraz dokładnie ją przeczytałam. Najbardziej zaciekawiły mnie dwie części: „pytania i odpowiedzi"  o obecnych zmianach  oraz „czy wiesz, że"

Pozostało 91% artykułu
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację