Nie tylko dlatego, że w odpowiedziach dotyczących zmian resort wprowadził nowy podział pomiędzy I i II filarem emerytalnym, ale ponieważ przyznał, iż proponowana przez rząd zmiana nie będzie miała znaczącego wpływu na wysokość przyszłej emerytury.
Ministerstwo finansów ma na swojej stronie internetowej część poświęconą emeryturom i naprawdę żałuje, że dopiero teraz dokładnie ją przeczytałam. Najbardziej zaciekawiły mnie dwie części: „pytania i odpowiedzi" o obecnych zmianach oraz „czy wiesz, że"
Pytań i odpowiedzi jest 33. Ta liczba zawsze kojarzy mi się z wiekiem Chrystusowym i jakoś nastawia mnie refleksyjnie do lektury. Nie dziwiła mnie odpowiedz na pytanie 6-te „na czym polega likwidacja części obligacyjnej?", która oprócz tłumaczenia, że w ten sposób kończy się z „jałowym" obiegiem pieniądza zawiera dodatkowe wyjaśnienie: „Obligacje z OFE zostaną przeniesione do ZUS, a ich wartość zapisana na indywidualnych subkontach ubezpieczonych. Następnie obligacje zostaną umorzone, dzięki czemu spadnie dług publiczny, a w konsekwencji koszty jego obsługi. Jednocześnie obniżone zostaną progi ostrożnościowe w stabilizującej regule wydatkowe o taki procent, o jaki – po umorzeniu obligacji – spadnie dług publiczny. Szacujemy, że będzie to ok. 7 proc. PKB. Dzięki temu uzyskujemy gwarancję, że przeniesione z OFE środki nie zostaną przejedzone - ani przez obecny, ani przez następne rządy." – taka gwarancja wydaje mi się nader odważną.
Nieco zafrapowałam się przy odpowiedzi na pytanie 7-me „ Czemu rząd rozmontowuje reformę z 1999 r.?" gdy okazało się, że rząd nie rozmontowuje reformy z 1999 roku, bo wówczas kluczowa zmianą było zastąpienie systemu o zdefiniowanym świadczeniu systemem o zdefiniowanej składce. Jeśli więc rząd też tej zasady nie zmienia, to „ nie rozmontowuje reformy, a jedynie dokonuje korekty OFE, które okazały się bardzo kosztowną i nieefektywną częścią systemu emerytalnego."
Ale już ze sporym zdziwieniem przeczytałam odpowiedzi na pytania 9 – te i 10 – te, gdzie ministerstwo finansów opowiadając jak będzie dzielona składka po wprowadzonych zmianach wprowadziło nową definicje filarów emerytalnych. Do tej pory zwykło się pisać, ze pierwszy filar to filar repartycyjny (w ZUS), a drugi to kapitałowy (w OFE). Okazuje się jednak, że od dwóch lat jest inaczej ZUS współtworzy i I i II filar.