To jedna z najważniejszych transakcji rynkowym 2013 r. Byliśmy globalnym współkoordynatorem i współprowadzącym księgę popytu. Kolejną ważną dla rynku transakcją była oferta publiczna akcji Banku Zachodniego WBK o wartości ponad 4.6 mld zł, która została przeprowadzona w marcu tego roku. Deutsche Bank pełnił rolę wiodącego globalnego współkoordynatora oraz współprowadzącego księgę popytu. Równocześnie bank umocnił swoją pozycję w zakresie transakcji fuzji i przejęć doradzając EVO Payments Intermational przy przejęciu 66 proc. udziałów eService (113.5 mln USD), a także Deutsche Telekom przy przejęciu GTS Central Europe za 546 mln euro.
Przejdźmy teraz do klientów indywidualnych.
Niewątpliwym sukcesem Deutsche Bank PBC okazał się internetowy rachunek maklerski db Makler, którego sprzedaż rosła z miesiąca na miesiąc mimo spadku ogólnej liczby rachunków na rynku. W okresie ostatnich kilku miesięcy bank podwoił bazę rachunków maklerskich, zajmując jednocześnie drugą pozycję w rankingu przyrostu netto kont maklerskich na rynku. W tym samym czasie obroty na rachunkach maklerskich wzrosły trzykrotnie. Odnotowaliśmy też rekordową sprzedaż produktów inwestycyjnych. Pomimo trudnych warunków rynkowych związanych między innymi z wyraźnym spadkiem stóp procentowych Bank zwiększył saldo depozytów bieżących o 22 proc., zarówno na rachunkach klientów indywidualnych jak i klientów segmentu MSP.
Jak ocenia pan kondycję całej branży? W 2013 r. banki pomimo słabych oczekiwań rynku branża pozytywnie zaskakiwała.
Kondycja polskiego sektora bankowego jest dobra. Mimo niskich stóp procentowych wyniki po III kwartale były jedynie minimalnie niższe niż rok wcześniej, co oznacza, że bankom udało się skompensować negatywny efekt spadku stawek. Można spodziewać się, że ten rok polski sektor bankowy zakończy wprawdzie nieco słabszym wynikiem niż w roku 2012, jednak nie będzie to wynik znacząco niższy. W tym roku pozytywny trend banki zanotowały po stronie marży odsetkowej. Korzystnie należy też ocenić politykę kontroli kosztów ryzyka mimo wzrostu skali finansowania, także w ramach bardziej ryzykownych produktów jak kredyty gotówkowe. Istotny jest także przyjęty przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny poziom dodatkowej opłaty ostrożnościowej za 2013 r., który jest niższy niż spodziewany.
2014 r. zdaniem komentatorów może być jeszcze lepszy. Czy DB również odczuje poprawę?