Jakie prezenty są najbardziej cenione? Dla większości liczy się przede wszystkim to, aby otrzymany podarunek był przemyślany (65 proc.) i zgodny z oczekiwaniami (58 proc.). Nie musi być drogi (zwraca na to uwagę 2 proc. osób). Niestety, ponad połowa Polaków twierdzi, że zdarza im się otrzymywać prezenty wybrane bezmyślnie. Pod tym względem nie odbiegamy od średniej europejskiej.
Wśród niechcianych podarunków znajdują się również takie, które mogą być przyczyną kłótni. Pogodny nastrój świąteczny może zniszczyć podarowanie komuś... złotej rybki (tak powiedziała ponad jedna czwarta badanych Polaków) lub źle dobranych produktów spożywczych (jedna piąta). W Turcji bardzo prawdopodobną przyczyną kłótni jest danie w prezencie... gotówki.
Żeby oszczędzić bliskim rozczarowania i nie narażać się na kłótnie, powinniśmy wziąć przykład z dobrze zorganizowanych Brytyjczyków. Prawie 40 proc. z nich kupuje prezenty z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Najwyższa więc pora wybrać się na zakupy. Jedni już czują podniecenie, ale dla innych będzie to kłopotliwy obowiązek.
Z badań ARC Rynek i Opinia wynika, że w tym roku zamierzamy wydać na podarunki średnio 500 zł, ale ponad połowa badanych chce przeznaczyć na ten cel mniej niż 400 zł. Więcej niż 80 proc. Polaków posiadających dostęp do Internetu chce skorzystać z e-sklepów. Najczęściej podawane uzasadnienie to: niższe ceny (67 proc. odpowiedzi) i większy wybór niż w sklepach stacjonarnych (43 proc.). Ale zdecydowana większość zwolenników e-zakupów i tak najpierw idzie np. do galerii handlowej, żeby obejrzeć czy przymierzyć konkretne rzeczy. Wśród prezentów najczęściej zamawianych w sieci znajdą się kosmetyki (56 proc.), słodycze (49 proc.) i zabawki (45 proc.). Połowa badanych planuje kupić książki.
Przyda się w tym miejscu przypomnienie, że towar kupiony w internecie można bez podawania przyczyny zwrócić w ciągu 10 dni. Od 25 grudnia tego roku przepisy będą jeszcze korzystniejsze dla klienta, ale niestety tegorocznych prezentów gwiazdkowych raczej to nie dotyczy. Termin na odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem lub na odległość zostanie wydłużony do 14 dni.