Reklama
Rozwiń

Pracujcie na studiach, maturzyści

Choć może się wydawać, że celem dzisiejszych maturzystów są studia, to tak naprawdę jest nim rynek pracy. Pytanie tylko, ilu z nich zdaje sobie z tego sprawę.

Publikacja: 10.05.2015 22:00

Ernest Bodziuch, dziennikarz telewizji Polsat News

Ernest Bodziuch, dziennikarz telewizji Polsat News

Foto: materiały prasowe

Mam nadzieję, że coraz więcej. Badania pokazują, że ponad połowa z Polaków nauczona doświadczeniem zmieniłaby profil nauki, gdyby tylko mogła. Ale czasu cofnąć się nie da. Maturzyści mają więc nad czym się zastanawiać.

Edukacja w Polsce nie jest dostosowana do rynku pracy. Wszyscy chcemy uzyskać maturę i wyższe wykształcenie. Tylko co ono dziś daje? Znam pracodawców, którzy z pocałowaniem w rękę zatrudniliby pracowników z dobrym wykształceniem zawodowym. A jak w Polsce brzmią słowa „mam wykształcenie zawodowe"? Co najmniej fatalnie. Przez ostatnie ćwierć wieku doprowadziliśmy do tego, że zawodówka to synonim nieróbstwa, braku wykształcenia i inteligencji itp., itd. Znam profesorów, którzy do dziś płaczą po zlikwidowanych świetnych technikach, gdzie kształciło się fachowców. Dziś jeden z drugim skończy zarządzanie i myśli, że zostanie Panem Dyrektorem z wysoką pensją. Choć szczerze mówiąc, mam nadzieję, że takie myślenie jest coraz rzadsze.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Ekonomiczne
Bogusław Chrabota: Upały dołują światowe PKB
Opinie Ekonomiczne
Michał Hetmański, Kamil Laskowski: Hutnictwo to wyjątek od piastowskiej doktryny Tuska
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Obniżka podatków to miraż. Należałoby je podnieść – na obronę
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Wiadomość o śmierci Zachodu nieco przesadzona
Opinie Ekonomiczne
Marian Gorynia: Dlaczego organizujemy Kongres Ekonomistów Polskich?