Nie jesteśmy całym złem

Z cytowanych w mediach wypowiedzi polityków wielu ugrupowań emanuje ponury obraz banków. Banki wini się za problemy kredytobiorców, głównie frankowych, ale nie tylko.

Publikacja: 09.07.2015 21:00

Nie jesteśmy całym złem

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

Uważa się je za przedsiębiorstwa nadmiernie dochodowe i planuje obciążyć dodatkowym podatkiem. Bankowcy jawią się jako niegodni szacunku spekulanci, nastawieni na krótkoterminowy zysk kosztem klienta.

Jako bankowiec z 25-letnią praktyką nie potrafię zaakceptować takiego podejścia do banków i bankowców. Mamy przecież w Polsce jeden z najbezpieczniejszych systemów bankowych na świecie, który przeszedł przez globalny kryzys finansowy 2008–2009 bez jakiegokolwiek wsparcia ze strony państwa w przeciwieństwie do wielu krajów zachodnich, w których tylko dzięki setkom miliardów euro lub dolarów z pieniędzy podatników udało się uniknąć katastrofy systemu bankowego. Nasze banki są uważane za jedne z najbardziej innowacyjnych i nowoczesnych na świecie, z czego korzystają przede wszystkim klienci. Wśród ekspertów uchodzą również za bardzo dobrze zarządzane, mające świetnie przygotowane i profesjonalne zespoły kierownicze. Potwierdzeniem tej tezy jest m.in. fakt, że wielu byłych bankowców z sukcesami kieruje przedsiębiorstwami działającymi w bardzo różnych niefinansowych branżach.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Opinie Ekonomiczne
Jak zaprząc oszczędności do pracy na rzecz konkurencyjnej gospodarki
Opinie Ekonomiczne
Blackout, czyli co naprawdę się stało w Hiszpanii?
Opinie Ekonomiczne
Czy leci z nami pilot? Apel do premiera
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof A. Kowalczyk: Pytam kandydatów na prezydenta: które ustawy podpiszecie? Czas na konkrety
Opinie Ekonomiczne
Maciej Miłosz: Z pustego i generał nie naleje
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku