Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 23.03.2016 20:00 Publikacja: 23.03.2016 20:00
Witold M. Orłowski, główny ekonomista PwC w Polsce
Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski
Zwłaszcza wtedy, kiedy w uszach słychać jeszcze huk wybuchów bomb w Brukseli i Istambule, który czasowo zagłuszył informacje o szturmujących Europę falach imigrantów. Nie mówiąc już o tym, jak bardzo usunął w cień (chwilowo) zagrożenia ekonomiczne i finansowe, które się przed nami rysują.
Jeśli jednak zapomnieć o tym, co akurat w danym momencie przyciąga większą uwagę, a co mniejszą, jeden wniosek staje się oczywisty. Niezależnie od tego, w którą stronę spojrzymy, w ciągu ostatnich lat widzimy tylko narastające problemy. Gospodarka światowa od 8 lat zmaga się ze stałymi kłopotami. Pojawiają się kolejne większe i mniejsze bańki spekulacyjne na rynkach akcji, obligacji, kontraktów terminowych na surowce – po czym pękają z hukiem, przynosząc z sobą kolejne fale kryzysu. Kursy walutowe wahają się, często w sposób wariacki. Giełdy żyją w stanie permanentnej niepewności. Dłużnicy patrzą z niepokojem na wskaźniki decydujące o ich zdolności do obsługi zadłużenia, a posiadacze aktywów martwią się o swoje oszczędności. Firmy powstrzymują się z większymi inwestycjami, banki wolą przetrzymywać gotówkę, niż udzielać kredytów. Politycy z wielu krajów otwarcie deklarują wolę prowadzenia polityki sprzecznej z zasadami wolnego rynku. A banki centralne prowadzą ryzykowną strategię swobodnego druku pieniądza, która – jak dotąd – nie rozwiązuje żadnego problemu, a jedynie odkłada go w czasie.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Jeśli oszczędności Polaków będą w dalszym ciągu bierne – nie będą inwestowane i nie będą przynosić dochodu – ist...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Zamrożone rosyjskie aktywa to polityczna bomba z opóźnionym zapłonem. Ich blokada wymaga odnawiania co sześć mie...
Duże wymogi, mało czasu na wdrożenie – lata mijają, a przepisy o realizacji inwestycji mieszkaniowych (i nie tyl...
Ostatnie dni zmienią USA na zawsze. Senat przyjął ustawę Donalda Trumpa, która wpędzi miliony w ubóstwo, a nowa...
Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej planują...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas