Reklama
Rozwiń

Marcin Piasecki: Śrubki do patriotów

Wbrew zapewnieniom Ministerstwa Obrony i rządu droga do pozyskania systemu obrony, zwanego potocznie kontraktem na patrioty, pozostała taka, jaka była wcześniej – trudna i kręta. Ogłoszenie podpisania memorandum z Amerykanami akurat podczas wizyty Donalda Trumpa w Warszawie było zręcznym chwytem propagandowym, w sferze faktów zmienia jednak niewiele.

Publikacja: 09.07.2017 20:48

Marcin Piasecki: Śrubki do patriotów

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompala

Konkretnych ustaleń dotyczących systemu i umowy na jego zakup jak nie było, tak nie ma. Aktualne pozostają natomiast znaki zapytania, wraz z kwestią nieco zapomnianą: czy taki system rzeczywiście jest Polsce potrzebny? Przypomnę tylko, że po latach żmudnych negocjacji, za cenę kilkudziesięciu miliardów złotych mamy szanse pozyskać broń zdolną skutecznie bronić zaledwie skrawek terytorium naszego kraju.

Wiąże się z tym drugi znak zapytania. Przyjmijmy, że patrioty w naszym kraju są koniecznością, trzeba wydać te ciężkie pieniądze. Ale co otrzymamy w zamian? System najprawdopodobniej będzie nowoczesny, wymagania strony polskiej przewidują bowiem rozwiązania, których nie mają jeszcze sami Amerykanie. Tylko jaki w tym wszystkim będzie udział naszych firm? Przedstawiciele producenta patriotów, koncernu Raytheon, twierdzą, że polskie zaangażowanie będzie dotyczyło co najmniej połowy kontraktu, mówią nawet o produkcji „polskiego patriota". Nie ma powodu, by im nie wierzyć, aczkolwiek trudno w tej chwili określić, jaki naprawdę będzie nasz wkład – czy będziemy produkować śrubki i blachy do pojazdów transportujących system, czy jakąś część rozwiązań opartych na najnowocześniejszych technologiach.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Ekonomiczne
Anita Błaszczak: Stanowiska coraz większego ryzyka
Opinie Ekonomiczne
Anita Błaszczak: Sushi zamiast mieszkania?
Opinie Ekonomiczne
Piotr Arak: Wielki zakład Europy o Indie
Opinie Ekonomiczne
Unia Europejska a Chiny: pomiędzy współpracą, konkurencją i rywalizacją
Opinie Ekonomiczne
Eksperci: hutnictwo stali jest wyjątkiem od piastowskiej doktryny premiera Tuska