Reklama
Rozwiń

Państwo musi „szturchać” obywateli, by wzięli się za zabezpieczenie swojej przyszłości

Tegoroczna nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych trafiła w ręce Richarda H. Thalera. Został nagrodzony za wkład w ekonomię behawioralną. Dziedzina ta – w przeciwieństwie do tzw. twardej ekonomii opartej często na zawodnych modelach – korzysta z wyników badań socjologicznych i psychologicznych.

Publikacja: 26.10.2017 22:35

Państwo musi „szturchać” obywateli, by wzięli się za zabezpieczenie swojej przyszłości

Foto: Adobe Stock

Być może dlatego przyznanie prestiżowej nagrody guru inwestorów giełdowych znanemu widzom kultowego filmu „The Big Short", w którym wraz z Seleną Gomez tłumaczy, czym są obligacje zabezpieczone długiem – wywołało lawinę komentarzy na całym świecie.

Przybliżyło to sylwetkę barwnego człowieka, który znacząco przyczynił się do propagowania wiedzy ekonomicznej niezbędnej każdemu obywatelowi naszej planety. Jestem głęboko przekonana, że w jego dorobku najważniejszym dokonaniem jest powtarzana niczym mantra potrzeba „szturchania" społeczeństwa, tj. stosowania wobec niego impulsów i bodźców, które skłonią ludzi do samodzielnego podjęcia korzystnych dla nich decyzji finansowych.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Wiadomość o śmierci Zachodu nieco przesadzona
Opinie Ekonomiczne
Marian Gorynia: Dlaczego organizujemy Kongres Ekonomistów Polskich?
Opinie Ekonomiczne
Anita Błaszczak: Stanowiska coraz większego ryzyka
Opinie Ekonomiczne
Anita Błaszczak: Sushi zamiast mieszkania?
Opinie Ekonomiczne
Piotr Arak: Wielki zakład Europy o Indie