Do tegorocznej rywalizacji odbywającej się w Operze Narodowej przystąpiło ostatecznie 97 uczestników. Tak więc niemal połowa z nich – zdaniem międzynarodowego jury –zaprezentowała się na tyle obiecująco, że postanowiono dać im następną możliwość występu.

Zwycięzców 11. Konkursu Moniuszkowskiego poznamy 11 czerwca

Przedstawiciele dwóch krajów dominują – przynajmniej liczbowo – w tegorocznej stawce konkursowej. Pierwszą z nich są oczywiście Polacy. W drugim etapie usłyszymy dziewiątkę naszych śpiewaków. Są to: Justyna Bluj, Gabriela Gołaszewska – soprany, Zuzanna Nalewajek – mezzosopran, Piotra Kalina – tenor, Szymon Mechliński, Szymon Raczkowski i Piotr Trojak – barytony, Jakub Szmidt – bas i Jakub Foltak – kontratenor.

Jeszcze liczniejsza będzie w drugim etapie grupa śpiewaków z Ukrainy, ogółem wystąpi ich aż jedenaścioro. Geografia tegorocznej rywalizacji jest jednak bardzo zróżnicowana i bogata, w całej 30-letniej historii Konkursów Moniuszkowski nie było dotąd edycji, w której przez pierwsze sito eliminacji przeszło przedstawicieli tylu różnych krajów. W tym roku mamy bowiem w drugim etapie śpiewaków z Armenii, Belgii, Chile, Chin, Chorwacji, Czech, Finlandii, Korei Południowej, Meksyku, Niemiec, Nowej Zelandii, Słowenii, USA, RPA i Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej

Konkurs Moniuszkowski. Dobry wstęp do kariery

Za wcześnie jeszcze jest, by wskazać faworytów do nagród, choć oczywiście już objawiły się bardzo piękne głosy i ciekawe indywidualności. Zdecydowanie więcej będzie można powiedzieć o szansach poszczególnych uczestników po drugim etapie, który odbędzie się w czwartek 9 czerwca w Salach Redutowych Opery Narodowej. Będzie on miał bardzo ciekawy przebieg, ponieważ każdy śpiewak przygotował trzy utwory (inne niż te prezentowane w pierwszym etapie), ale jury pracujące pod przewodnictwem Brytyjczyka Johna Allisona poprosi – według własnego uznania – o wykonanie tylko dwóch z nich.

Zwycięzców 11. Konkursu Moniuszkowskiego poznamy 11 czerwca późnym wieczorem po zakończeniu przesłuchań finałowych.