Przygotowujemy projekty wiatrowe na Bałtyku

Orlen jako grupa, przede wszystkim poprzez Orlen Neptun, chce w ciągu kilku lat dojść do poziomu 9 gigawatów w nowoczesnej energetyce. To zadanie ambitne, ale realne – mówi Robert Nowicki, członek zarządu Orlen Neptun.

Publikacja: 29.06.2023 08:00

Materiał powstał we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej

Orlen Neptun to spółka córka Orlenu, realizująca projekty związane z energetyką wiatrową na Bałtyku. Jakie to projekty?

Grupa Orlen pokazała nową strategię związaną z ochroną środowiska, z zieloną energią, ale też z bezpieczeństwem energetycznym państwa czy też szerzej naszego regionu Europy. Bo trzeba przypomnieć, że za wschodnią granicą nasza niezależność i nasza suwerenność może być zagrożona w każdej chwili, tak jak to się stało w związku z brutalną agresją Rosji na Ukrainę. Orlen jako grupa, chce w ciągu kilku lat dojść do poziomu 9 gigawatów zainstalowanych w nowoczesnej energetyce.

To zadanie ambitne, ale realne. Dlatego, że już dzisiaj te działania, które prowadzimy poprzez choćby naszą spółkę siostrę, czyli Baltic Power, gdzie już w 2024 roku rozpocznie się instalacja pierwszej polskiej farmy wiatrowej na morzu, pozwolą powiedzieć, że Polska zieloną energię rzeczywiście ma, realizuje te zadania i jest na drodze do poprawy emisyjności. A przede wszystkim, co jest najważniejsze dla Polaków, dla nas wszystkich, ta energia może być tańsza.

Jako Orlen Neptun jesteście istotną częścią realizacji strategii Orlenu, jakie projekty na Bałtyku ona obejmuje?

Nasze projekty, które jak wszystko wskazuje, wkrótce mogą być realizowane przez naszą spółkę to pięć lokalizacji. Niedawno wyniki konkursu na te koncesje ogłosił minister infrastruktury, choć sam proces jeszcze się toczy. Orlen Neptun może pozyskać koncesje o potencjale ok. 5,2 gigawata. Jeśli dodamy do tego to, co robi wspomniana spółka Baltic Power, która we współpracy z Kanadyjczykami już w 2026 r. będzie generowała do 1,2 gigawata mocy, to sumując dzisiaj łącznie jest to do 6,4 gigawata mocy zarządzanych przez spółki Grupy Orlen. Oprócz tego budujemy terminal instalacyjny, gdyż jest on potrzebny do budowy farmy na morzu.

Gdzie będzie zlokalizowany ten terminal?

W Świnoujściu. Pierwsze prace zaczęły się już ponad trzy tygodnie temu. Naszym partnerem jest Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście dlatego podzieliliśmy prace tak, że Port Szczecin-Świnoujście odpowiada za część wodną, bo przecież oni najlepiej się na tym znają, a my za część lądową. W ramach tego portu, który już w 2025 r.będzie służył Baltic Power, usługi będą też dostępne dla innych podmiotów, które będą działały w rejonie basenu Morza Bałtyckiego. Warto podkreślić, że docelowo na Bałtyku takich portów będzie zaledwie kilka.

Kiedy przewidujecie budowę i uruchomienie waszych projektów na Bałtyku?

Cykl budowy związany jest z aukcjami koncesji na budowę morskich farm wiatrowych. Pierwsza aukcja to jest 2025/2027/2029 r. Jak wspomniałem Baltic Power to jest 2025 r.

My aktualnie po ogłoszeniu wyników czekamy na przyznanie koncesji finalnych dla tych pięciu obszarów. Przy tym działamy dwutorowo. Pierwszy tor to jest kwestia związana z rozpoznaniem, bo każdy obszar wymaga gruntownych analiz środowiskowych, co jest bardzo istotne ze względu na ochronę środowiska. Drugi tor to jest kwestia współpracy z partnerami w łańcuchu dostaw, tzw. local content, który chcemy zachować, jak również element związany z serwisowaniem i utrzymaniem tych obszarów. Mamy pewne pomysły. Mamy spółki, które odpowiadają za dystrybucję, obrót czy sprzedaż energii. Rozwijamy też porty instalacyjne i serwisowe.

Materiał powstał we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej

Materiał powstał we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej

Orlen Neptun to spółka córka Orlenu, realizująca projekty związane z energetyką wiatrową na Bałtyku. Jakie to projekty?

Pozostało 95% artykułu
Odnawialne Źródła Energii
Otwarto największą na świecie farmę fotowoltaiczną w Dubaju
Odnawialne Źródła Energii
Polska firma zbuduje największą morską elektrownię wiatrową na świecie
Odnawialne Źródła Energii
Pożary paneli fotowoltaicznych. Czy ta technologia jest bezpieczna?
Odnawialne Źródła Energii
Raport: Potrojenie udziału OZE do 2030 roku w zasięgu ręki
Odnawialne Źródła Energii
Transformacja energetyczna jako główny priorytet w sektorze odnawialnych źródeł energii