Stosowanie ujednoliconego przez resort zdrowia rachunku kosztów, które muszą sprawozdawać placówki, nie będzie od nowego roku warunkiem zawarcia umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, jak przewidywał projekt rozporządzenia z 8 lipca 2019 r. w sprawie zaleceń dotyczących standardu rachunku kosztów u świadczeniodawców.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że jego wprowadzenie zostanie opóźnione, a urzędnicy rozpoczynają pracę nad nowym rozporządzeniem, jakie trafi do konsultacji publicznych w drugim kwartale 2020 r.
Czytaj także: Zmiany w księgowości placówek leczniczych
Opóźnienie to, m.in., wynik krytyki ze strony placówek, które twierdziły, że nie zdążą w tak krótkim czasie zmienić sposobu sprawozdawania kosztów. – Projekt jest bardzo ryzykowny i trudny dla szpitali. Większość z nas odetchnęła z ulgą – mówi nam jeden z dyrektorów.
Dane sprawozdawane przez placówki medyczne są bardzo istotne dla działania całego systemu ochrony zdrowia. To na ich podstawie AOTMiT wylicza rzeczywiste koszty leczenia pacjenta w ramach tzw. jednorodnych grup pacjentów (JGP), które służą do rozliczania procedur medycznych, a także wydatki, jakie placówka ponosi na pojedynczego chorego.