Pielęgniarka zbierze wywiad i zbada pacjenta, wystawi mu skierowanie na wybrane badania diagnostyczne, a także wystawi e-receptę lub zlecenie na wybrane wyroby medyczne. Z kolei położna wykona oraz zinterpretuje badania KTG u kobiety w ciąży, udzieli porady pacjentkom z chorobami ginekologicznymi i onkologii ginekologicznej oraz przepisze leki. Takie rozwiązania przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), który właśnie trafił do konsultacji publicznych.
Już od 1 stycznia podobne uprawnienia mają pielęgniarki i położne pracujące w poradniach specjalistycznych chirurgii ogólnej, ginekologii i położnictwa, kardiologii i diabetologii. Pracujące tam pielęgniarki mogą samodzielnie założyć opatrunek na ranę, usunąć szwy, oczyścić ranę poprzez wycięcie tkanki martwiczej w poradni chirurgicznej i przez wycięcie tkanki martwiczej w poradni diabetologicznej.
Czytaj także:
Lekarze pierwszego kontaktu z pielęgniarkami zaoferują badania specjalistyczne
Oddziały wojewódzkie NFZ ogłosiły już konkursy na poradę ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), za którą Fundusz, w zależności od rodzaju procedury, zapłaci od 17 do 46 zł. Gotowość do podpisania aneksów do umów zadeklarowało dotychczas 207 przychodni i lekarzy.