Wynika tak z odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia na interpelację poselską nr 20 438.
Jeden z posłów przytoczył opinie ekspertów, że wprowadzona od 1 stycznia podwyżka VAT zmniejszy wyniki finansowe szpitali o 5 proc., co może narazić je na kłopoty finansowe. Są obawy, że m.in. spowolni to modernizację szpitali, wzrośnie liczba nierentownych placówek i ich zadłużenie.
– Dyrektorzy szpitali już widzą, jak wzrost VAT wpłynął na ceny leków, środków opatrunkowych, odczynników laboratoryjnych, ogrzewania, wody, środków czystości czy sprzątania. Rosną ceny aparatury i sprzętu. Koszty szpitali z roku na rok wzrastają. Nie ma to jednak przełożenia na wycenę świadczeń przez Narodowy Fundusz Zdrowia – interpeluje poseł.
MZ odpowiedziało, że wprowadzenie z początkiem 2011 r. nowych stawek VAT obciąża w równym stopniu finanse samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz innych przedsiębiorców. W związku z licznymi pytaniami minister zdrowia na bieżąco monitoruje sytuację ekonomiczną w tym sektorze. Z przygotowanej przez resort szacunkowej oceny wynika, że konsekwencje nie będą tak znaczące, jak twierdzi poseł.
„Zgodnie z przybliżoną kalkulacją wzrost stawki VAT do 8 proc. i 23 proc. podniesie koszty publicznej służby zdrowia o niecałe 94 mln zł.