Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania. Do funkcjonujących dotychczas przepisów resort zamierza dodać nowy rozdział określający zasady, na jakich lekarze będą prowadzili dokumentację związaną z wystawianiem recept dla siebie, małżonka, zstępnych, wstępnych i rodzeństwa (pro auctore i pro familia).
Teraz jest to niejasne i medycy nie wiedzą, czy mają stosować się do zasad, na jakich wystawiają recepty innym pacjentom. Różnie podchodzi też do tego NFZ.
Projektowane przepisy jednoznacznie wskazują, że procedura dokumentacji recept dla rodziny ma być uproszczona. Medyk będzie miał obowiązek prowadzić wykaz, w którym zapisze imię i nazwisko każdego pacjenta i datę wystawienia mu recepty. Ponadto powinien odnotować informacje o leku przepisanym choremu, czyli jego postać, ilość i sposób dawkowania.
Rozporządzenie będzie dużym uproszczeniem w prowadzeniu dokumentacji zwłaszcza dla tej grupy lekarzy, którzy nie pracują w szpitalu ani w publicznej przychodni, ale prowadzą prywatny gabinet i podpisali z NFZ tylko umowę na wypisywanie recept na leki refundowane.
Zmiany są odpowiedzią na postulaty, które w grudniu zgłaszał samorząd lekarski.