Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy ostrzega, że przepisy regulujące przepisywanie recept są niezgodne z konstytucją. Jego zdaniem sprzeczne z prawem jest obarczanie lekarza odpowiedzialnością za błąd na recepcie – na przykład umieszczenie na niej nieprawdziwej informacji o ubezpieczeniu pacjenta.
Od kilku miesięcy do potwierdzenia prawa do ubezpieczenia w przychodni wystarczy oświadczenie pacjenta. Lekarzy to jednak nie zadowala. Boją się kar, które może nałożyć na nich Narodowy Fundusz Zdrowia.
Obawy związkowców o niekostytucyjność przepisów, jak podaje OZZL, potwierdzają prawnicy, specjaliści prawa konstytucyjnego, a wcześniej identyczną opinię wyraziła rzecznik praw obywatelskich.
„W tej sytuacji OZZL prześle te opinie do ministra zdrowia i prezesa NFZ z kolejnym wnioskiem o usunięcie nielegalnych zapisów z umów, jakie NFZ podpisuje ze świadczeniodawcami. Nieusunięcie tych zapisów będzie oznaczało, że funkcjonariusze publiczni (minister, prezes) świadomie łamią prawo, narażając przy tym państwo na straty finansowe" – piszą lekarze.
Jeśli Trybunał Konstytucyjny rzeczywiście unieważni przepisy o receptach, medycy „masowo wystąpią do sądów o zwrot bezprawnie nałożonych kar".