Dziś rozpoczął się rok szkolny. A dzieci w szkole czy na boisku nie są do końca bezpieczne. Jak wynika ze statystyk Systemu Informacji Oświatowej, w roku szkolnym 2011/2012 doszło do ponad 73 tysięcy wypadków w placówkach oświatowych z udziałem dzieci. Najczęściej były to złamania, zwichnięcia i rany wymagające interwencji chirurgicznej. Dużo było też ciężkich wypadków powodujących trwałe uszkodzenie ciała. - Aby zabezpieczyć się przed finansowymi skutkami takich zdarzeń, warto wyposażyć dziecko w polisę NNW, oferowaną zarówno w wersji ubezpieczenia grupowego jak i indywidualnego – uważa Polska Izba Ubezpieczeń (PIU). Jej prezes Jan Grzegorz Prądzyński, dodaje, że ubezpieczenie powinno być ważną pozycją wyprawki szkolnej każdego dziecka. - Dobrze skrojone daje ochronę nawet przez 12 miesięcy, czyli również w okresie ferii i wakacji – tłumaczy.
Z ofertą takiego ubezpieczenia zazwyczaj wychodzi do rodziców szkoła. - Rodzice powinni koniecznie przestudiować propozycję, ze szczególnym uwzględnieniem zakresu ubezpieczenia oraz sumy ubezpieczenia – wyjaśnia PIU.
Jak mówi Agnieszka Rosa z PZU, ta firma od lat oferuje dobrowolne ubezpieczenie szkolne NNW dla przedszkoli, uczniów, szkół czy uczelni wyższych. - Jest to oferta opracowana z myślą o tej grupie odbiorców, a ubezpieczenie ma charakter ubezpieczenia grupowego. To placówka wybiera zakres ochrony i podpisuje umowę ubezpieczenia na rachunek swoich wychowanków, uczniów czy personelu – tłumaczy Agnieszka Rosa.
Specjaliści z PIU mówią, że w przypadku ubezpieczeń grupowych, zawieranych przez szkoły, kluczowe znaczenie odgrywa cena. -Jeśli jest niska, na ochronę stać jest większość rodziców. Z drugiej jednak strony im niższa cena, tym zazwyczaj niższa suma ubezpieczenia, czyli kwota, do której chronieni są uczniowie.
- Zanim rodzice podejmą decyzję o przystąpieniu dziecka do umowy powinni przyjrzeć się ofercie. Jaki jest proponowany zakres ochrony czy całodobowy czy tylko obejmuje zdarzenia na terenie szkoły, jakie są oferowane świadczenia, jakie są wysokości sum ubezpieczenia i limity świadczeń, czy oferta zawiera powypadkowe świadczenia typu assistance np. zorganizowanie pomocy medycznej, umówienie wizyty lekarskiej, zorganizowanie transportu medycznego, zorganizowanie procesu rehabilitacji, dostarczenie do miejsca pobytu leków, domowa opieka pielęgniarska, czy lekcje prywatne – wylicza Agnieszka Rosa.