Lekarze specjaliści: Nowe zasady konkursów na leczenie

Już w 2015 r. NFZ będzie kontraktował w pierwszej kolejności usługi lekarzy specjalistów z dużymi szpitalami.

Publikacja: 21.11.2013 08:40

Dzisiaj wchodzi w życie nowela ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Ma ona przede wszystkim zapobiec katastrofie. Dzięki zmienionym przepisom NFZ już teraz może podpisać na 2014 r. aneksy do obowiązujących obecnie umów. Z końcem tego roku kończy się bowiem znaczna część wieloletnich umów NFZ z lecznicami. Wciąż nie ma nowych rozporządzeń ministra zdrowia określających koszyki świadczeń. W związku z tym NFZ nie może wydać zarządzeń, na podstawie których mógłby teraz ogłaszać konkursy i wyłaniać szpitale i przychodnie udzielające usług.

Nowela zmienia zupełnie zasady kontraktowania specjalistyki na 2015 r. NFZ podpisze bowiem umowy na usługi specjalistyczne w pierwszej kolejności z poradniami należącymi do dużych szpitali. Oznacza to, że fundusz będzie premiował duże lecznice, czyli placówki, które mają długą historię leczenia pacjentów i jednocześnie zapewniają im ciągłość oraz kompleksowość opieki medycznej. Np. oferują w poradni usługi okulisty i dodatkowo mają oddział okulistyczny.

Oznacza to jednak, że mniejsze szanse na podpisanie kontraktu będą miały prywatne lecznice dopiero wchodzące na rynek medyczny.

– Dzięki nowym przepisom rynek będzie wreszcie uporządkowany. Prywatne jednostki nie będą „wyrywały" kontraktów na dobrze wycenione usługi dużym szpitalom z dobrym zapleczem specjalistycznym – mówi Krystyna Barcik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

Nowela przewiduje też inną ważną zmianę dla szpitali związaną z kontrolami. NFZ będzie mógł je sprawdzać bez ograniczeń. Wyłączone będą tu przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Oznacza to, że kontrolerzy z NFZ będą mogli sprawdzać szpital bez uprzedzenia. Nieważne, że w tym czasie w szpitalu będzie np. kontrola skarbówki.

podstawa prawna: nowela ustawy z 11 października 2013 r. DzU z 6 listopada, poz. 1290

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr