Lekarze ze Szczecina chwalą się, że „mają jaja"

„Mamy jaja" - deklarują urolodzy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i zachęcają Polaków do regularnego badania jąder.

Publikacja: 25.10.2014 20:45

Lekarze ze Szczecina chwalą się, że „mają jaja"

Foto: Facebook

Zdjęcie, na którym trzynastu lekarzy z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego (PUM) trzyma się za krocze, w ciągu trzech dni udostępniło na Facebookowych profilach kilka tysięcy osób.

Medycy, w tym dwóch profesorów, chcą zachęcić Polaków do samobadania pozwalającego na wykrycie raka jąder, który zabija około 100 Polaków rocznie. Choroba, co roku diagnozowana u 700 polskich mężczyzn, zazwyczaj wykrywana jest już w zaawansowanym stadium.

- Tymczasem wcześnie wykryta jest wyleczalna - przekonuje w rozmowie z „Rzeczpospolitą" dr n. med. Jerzy Sieńko, transplantolog i szczeciński radny PO, który przyłączył się do akcji urologów. - Nasza akcja jest niestandardowa, kontrowersyjna i może nawet kogoś urazić, ale w dzisiejszych czasach żeby zostać usłyszanym trzeba krzyczeć. Najważniejsze, by do samobadania przekonać jak najwięcej pacjentów - przekonuje dr Sieńko.

I dodaje, że samobadanie jąder powinno być codziennym zwyczajem Polaków, podobnie jak samobadanie piersi w przypadku Polek: - Człowiek musi znać własne ciało i reagować na wszelkie niepokojące zmiany - dodaje.

Samobadanie pozwala też wykryć wczesne stadia raka prostaty, diagnozowanego u 9 tys. Polaków rocznie i zabijającego 4 tys. z nich.

Lekarze z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej PUM radzą badać jądra przynajmniej raz w miesiącu, najlepiej po ciepłej kąpieli lub prysznicu, kiedy skóra jest rozluźniona, a w przypadku wykrycia niepokojącej zmiany umówić się do urologa.

Dokładne instrukcje samobadania można znaleźć na Facebookowej stronie Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i jej stronie internetowej (uroinfo.pl).

Ochrona zdrowia
„Zero tolerancji” dla agresywnych pacjentów. Szpitale oczekują zmian prawnych
Ochrona zdrowia
Wyzwania dla opieki długoterminowej będą rosnąć
Ochrona zdrowia
Będzie ostrzejsza kara za napaść na lekarza lub ratownika medycznego
Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce