Poślizg przepisów o ratownikach. Potrzebne pieniądze i nowelizacja ustawy

Z powodu braku przepisów przejściowych problem mają m.in. osoby, które chcą wrócić do zawodu po kilkuletniej przerwie – mówi Mateusz Komza, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Samorządu Ratowników Medycznych.

Publikacja: 12.03.2024 02:02

Ratownicy medyczni czekają na faktyczne stworzenie samorządu zawodowego

Ratownicy medyczni czekają na faktyczne stworzenie samorządu zawodowego

Foto: Adobe Stock

Ustawa o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych weszła w życie w czerwcu 2023 r., ale samorząd nie został utworzony. Z czego wynika poślizg?

Komitet Organizacyjny Samorządu Ratowników Medycznych od jesieni 2023 r. czeka na rozwiązanie przez Ministerstwo Zdrowia problemu przetwarzania danych osobowych w spisie ratowników medycznych. W ustawie o zawodzie ratownika medycznego nie ma żadnych przepisów dotyczących tej kwestii. Wiemy, że Urząd Ochrony Danych Osobowych odpowiedział MZ w tej sprawie, teraz my czekamy na informację z ministerstwa. Jeśli problem z przetwarzaniem danych osobowych zostanie wyeliminowany, to będziemy mogli uruchomić spis ratowników medycznych, który jest już przygotowany i przetestowany.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Sądy i trybunały
Już ponad 1000 wakatów w sądach. KRS wzywa Bodnara
Prawo w Polsce
Ponowne przeliczenie głosów. SN dał zielone światło
Sądy i trybunały
Szef adwokatury: jest sposób na uzdrowienie sądów i podpis Karola Nawrockiego
Praca, Emerytury i renty
Duże zmiany w wypłatach 800 plus w czerwcu. Od lipca nowy termin
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Praca, Emerytury i renty
Ranking najbardziej poważanych zawodów. Adwokat i sędzia zaliczyli spadek