Legionella w Polsce. Już 22 ofiary bakterii

Jak poinformowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie, zmarła kolejna osoba zakażona legionellą. Łącznie w całym kraju bilans ofiar bakterii wzrósł do 22.

Publikacja: 08.09.2023 10:41

(fot. ilustracyjna)

(fot. ilustracyjna)

Foto: Adobe Stock

Rzeszowski sanepid poinformował w piątek, że nie żyje kolejna osoba zakażona legionellą. Zmarłą jest 74-latka, mieszkająca w Rzeszowie. Z najnowszego raportu wynika, że do czwartku, 7 września, odnotowano 166 potwierdzonych przypadków z legionellozą.

- W Rzeszowie było 112, a w powiecie rzeszowskim 38. Pozostałe 16 przypadków zachorowań dotyczy innych powiatów - powiedział w rozmowie z serwisem Nowiny24 Wiesław Kwater, zastępca Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie. Jak dodał, odnotowano 22 zgony z potwierdzonym zakażeniem Legionella pneumophila.

Czytaj więcej

Legionella wykryta w warszawskim przedszkolu. Placówka nie została zamknięta

Legionella w Polsce. Nie żyją 22 osoby

Pierwsze zgłoszenie o zakażeniu legionellą rzeszowski sanepid otrzymał w czwartek, 17 sierpnia. Dotychczas odnotowano 166 potwierdzonych przypadków zakażeń legionellą. Najwięcej chorych jest w Rzeszowie (112) oraz w powiecie rzeszowskim (38). W powiecie dębickim jest czterech pacjentów, w powiecie ropczycko-sędziszowskim trzech, a w powiecie łańcuckim – dwóch. Po jednym zakażeniu odnotowano zaś u pacjentów z powiatów: jasielskiego, przeworskiego, przemyskiego, kolbuszowskiego, niżańskiego, stalowowolskiego oraz powiatu opolskiego (województwo lubelskie). 

W czwartek poinformowano również, że bakterię legionelli wykryto w jednym ze stołecznych przedszkoli publicznych w Śródmieściu. Placówka wciąż pozostaje czynna – nie zalecono jej zamknięcia, ale wydano zalecenia. Jak poinformowano, sanepid doradził zamknięcie natrysków w placówce na siedem dni. W tym czasie prysznice mają zostać rozkręcone oraz chemicznie zdezynfekowane. Zostanie również przeprowadzone tzw. przegrzanie wody – podgrzanie jej do temperatury 70 stopni, w której ginie bakteria Legionelli. 

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie poinformowała także, że prowadzi intensywne działania kontrolno-zapobiegawcze dotyczące ograniczenia możliwości powstawania warunków, gdzie mogłoby dojść do zakażenia się bakteriami Legionella. Wciąż prowadzone jest też dochodzenie epidemiologiczne, które wskazać źródło zakażenia. Prowadzone są też inne działania przeciwepidemiczne – między innymi kontrole oraz pobór wody do badań laboratoryjnych.

Z powodu bakterii zmarły już 22 osoby. U wszystkich osób, które zmarły, odnotowano choroby współistniejące.

Czytaj więcej

Legionella w Polsce. Kolejne przypadki zakażenia

Czym jest legionella?

Legionella to bakteria, która może pojawiać się w instalacjach zasilających w wodę budynki. Jej rozwojowi sprzyja środowisko bogate w sole wapnia i magnezu, glony i pierwotniaki oraz temperatura między 25 a 40 stopni Celsjusza (bakteria rozmnaża się w temperaturze 40-60 stopni Celsjusza). 

Do zakażenia dochodzi przez wdychanie zawierającego bakterię aerozolu (powstającego np. przy puszczaniu wody z kranu, prysznica bądź spłukiwania toalety). Bakterią nie można zakazić się przez picie skażonej wody. 

Legionella wywołuje legionellozę czyli chorobę legionistów, która może skończyć się zapaleniem płuc. Objawy legionellozy przypominają grypę (gorączka, dreszcze, suchy kaszel, ból głowy i mięśni). 

Ochrona zdrowia
Obturacyjny bezdech senny – choroba niedoceniana
Ochrona zdrowia
Ćwiek-Świdecka: Kobiety kupują pigułki „dzień po” jak wtedy, gdy nie było recept
Ochrona zdrowia
Gdańskie centrum sportu zamknięte do odwołania. Znaleziono groźną bakterię
Ochrona zdrowia
Rewolucja w kodeksie etyki lekarskiej? Wykreślone ma być jedno ważne zdanie
Ochrona zdrowia
Izabela Leszczyna: WOŚP nie ma nic wspólnego z wydolnością systemu ochrony zdrowia