Samorząd lekarski chce wycofania limitu e-recept. Apeluje do Niedzielskiego

Samorząd lekarski protestuje przeciwko "ograniczaniu praw pacjentów do świadczeń opieki zdrowotnej i arbitralne ustalanie sposobu w jaki lekarz może używać narzędzi takich jak e-recepta, żeby świadczyć pomoc chorym".

Publikacja: 06.07.2023 08:56

Samorząd lekarski chce wycofania limitu e-recept. Apeluje do Niedzielskiego

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

mat

Jak informowaliśmy w środę na łamach "Rzeczpospolitej", system odciął pierwszych lekarzy od możliwości przepisywania leków. Kilka dni wcześniej minister Adam Niedzielski ogłosił, że w systemie informatycznym wprowadzi limit 300 e-recept dla 80 pacjentów w ciągu 10-godzinnego dnia pracy lekarza. W ten sposób chce ukrócić działalność platform internetowych, za pośrednictwem których recepty są wystawiane bez badania pacjenta.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski zwrócił się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o "niezwłoczne wyjaśnienie na jakiej podstawie prawnej została podjęta taka decyzja, a także wyciągnięcie konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za ograniczenie możliwości wykonywania zawodu przez lekarzy, a w konsekwencji za ograniczenie praw pacjentów do świadczeń opieki zdrowotnej".

Czytaj więcej

System odciął lekarzy od możliwości przepisywania leków

W piśmie zaznaczono, że Naczelna Izba Lekarska w pełni popiera racjonalne działania służące uregulowaniu rynku podmiotów wystawiających recepty w trybie komercyjnym tzw. receptomatów. "Proponowaliśmy wielokrotnie zarówno rozwiązania systemowe uniemożliwiające rejestracje takich podmiotów, jak też np. ograniczenie możliwości wykonywania teleporady jedynie do osób, które pierwszą wizytę w podmiocie odbyły w trybie stacjonarnym lub - w niektórych specjalnościach np. psychiatrii - z wykorzystaniem narzędzi przekazujących obraz i dźwięk w czasie rzeczywistym. Propozycje te nie zostały jednak nigdy ani przedyskutowane ani tym bardziej wprowadzone w życie" - przypomina NRL.

"Samorząd lekarski stanowczo protestuje przeciwko ograniczaniu praw pacjentów do świadczeń opieki zdrowotnej i arbitralne ustalanie sposobu w jaki lekarz może używać narzędzi takich jak e-recepta, żeby świadczyć pomoc chorym. Domagamy się również niezwłocznego wycofania się z wprowadzania limitów wystawianych recept i wypracowanie rozwiązań systemowych w porozumieniu ze środowiskiem lekarskim" - czytamy w piśmie skierowanym do ministra.

Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Ochrona zdrowia
Wybierasz się do sanatorium? Od 1 maja zapłacisz więcej. Jak wygląda cennik?
Ochrona zdrowia
Szanse i wyzwania w leczeniu raka płuca
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Ochrona zdrowia
Konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii nt. aborcji w Oleśnicy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne