Praca zdalna: lekarz może pracować w izolacji ale za zgodą

Medyk może pracować w czasie izolacji, jeśli pozwala mu na to stan zdrowia i zgodzi się pracodawca. Gdy ma kontrakt, wszystko zależy od jego zapisów.

Publikacja: 10.12.2020 17:35

Praca zdalna: lekarz może pracować w izolacji ale za zgodą

Foto: Adobe Stock

Choć pozytywny wynik testu na koronawirusa oznacza automatyczną izolację, nie wszyscy zakażeni muszą mieć objawy uniemożliwiające im normalne funkcjonowanie. Wielu lekarzy, którzy wirusa przechodzą łagodnie, chciałoby w tym czasie świadczyć usługi zdalne, np. udzielać teleporad.

Zdaniem prawników Zespołu Kryzysowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, jeżeli na przeszkodzie nie stoi stan zdrowia medyka, a charakter świadczonej przez niego pracy pozwala na wykonywanie jej w formie zdalnej, może umówić się z pracodawcą, że będzie pracował w czasie izolacji. Obie strony powinny uzgodnić procedury wynikające z wewnętrznych przepisów obowiązujących u pracodawcy.

Prawnicy zaznaczają, że w takim przypadku medyk będzie uprawniony do 100 proc. wynagrodzenia, jakie otrzymywałby, gdyby pracował na dotychczasowych warunkach, tzn. w zakładzie pracy.

Gdy strony łączy umowa cywilnoprawna, możliwość pracy zdalnej zależy nie tylko od woli stron, ale także postanowień zawartych w umowie.

Medyk może umówić się ze swoim zleceniodawcą, że w czasie izolacji będzie wykonywał usługi w sposób zdalny na zasadach uzgodnionych przez obie strony i wynikających z wewnętrznych procedur obowiązujących u zleceniodawcy. Jeśli jednak usług nie można świadczyć w sposób zdalny, a umowa przewiduje świadczenia osobiste i nie zakłada możliwości znalezienia zastępstwa, to chory medyk nie może wykonywać pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej i nie będzie ponosił odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania.

Zgodnie z art. 471 kodeksu cywilnego dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że są one następstwem okoliczności, za które nie ponosi odpowiedzialności. W takiej sytuacji winien poinformować zleceniodawcę o niemożności dalszego wykonywania pracy, a ten powinien oświadczenie przyjąć.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie