Pacjenci bez dostępu do morfiny - RPO reaguje

Zgodnie z wypowiedzią Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka apteki mają cierpieć na braki morfiny. Z tego leku korzystać ma co najmniej kilkadziesiąt tysięcy pacjentów, zarówno w leczeniu bólu jak i duszczności.

Publikacja: 22.11.2022 20:29

Pacjenci bez dostępu do morfiny - RPO reaguje

Foto: Adobe Stock

Jak donosi RPO hospicja muszą zapożyczać się u swoich podopiecznych na ostatnie opakowania leku, tak by móc podać je innym chorym. Wielu pacjentów, w tym ci cierpiący na choroby nowotworowe, po operacjach czy też z skomplikowanymi schorzeniami zwyrodnieniowymi otrzymują mniej skuteczne terapie, albo też zmuszeni są do trwania w bólu. 

Problem z produktami podawanymi doustnie zawierającymi morfinę potwierdził również prof. Wojciech Leppert, Konsultant Krajowy w dziedzinie medycyny paliatywnej. Podkreślił on potrzebę natychmiastowych działań - co najmniej kilkadziesiąt tysięcy pacjentów wymaga leczenia morfiną bólu i duszności, w jego ocenie jest to problem nie tylko medyczny, ale także społeczny. Ludzie pozbawieni pomocy mogą izolawać się od najbliższych, uciekać od całego społeczeństwa ze względu na odczuwane wrażenie i obawę niezrozumienia. 

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Ochrona zdrowia
Unijny kompromis w sprawie pakietu farmaceutycznego
Ochrona zdrowia
Prof. Michał Zembala: Przeszczepiłem 300 serc
Ochrona zdrowia
Światowa federacja zabrała głos w sprawie z Oleśnicy. Broni zastrzyków w serce
Ochrona zdrowia
Prezes NFZ dla „Rz”: Będą zmiany w finansowaniu Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Ochrona zdrowia
Dyrektor szpitala: „Zobowiązania NFZ wobec naszego szpitala to 11 mln zł”