Z badań wynika też, że osoby w wieku 60 i więcej lat zaszczepione czterema dawkami, są chronione dwa razy skuteczniej przed samym zakażeniem koronawirusem, niż osoby zaszczepione trzema dawkami.

Takie wnioski płyną z badań porównawczych, w których zestawiono dane na temat stanu zdrowia ok. 400 tys. osób, które otrzymały cztery dawki szczepionki na COVID-19 i ok. 600 tys. osób, które otrzymały trzy dawki, przy czym ostatnią przyjęły co najmniej cztery miesiące temu.

Czytaj więcej

Izrael będzie szczepił czwartą dawką, mimo że nie chroni ona przed Omikronem

W ubiegłym tygodniu wstępne wyniki badania, przeprowadzonego przez naukowców z Centrum Medycznego Szeba wykazały, że chociaż czwarta dawka szczepionki zwiększa poziom przeciwciał w krwi, to jednak nie zapewnia ochrony przed zakażeniem wariantem Omikron, który szerzy się obecnie w Izraelu.

W rozmowie z izraelskim radiem prof. Ran Balicer, który stoi na czele komitetu ekspertów doradzających resortowi zdrowia kraju w walce z COVID-19 przekonywał, że system tzw. Zielonych przepustek (certyfikatów covidowych) jest nieskuteczny jeśli chodzi o wariant Omikron, jako narzędzie służące zapewnieniu bezpieczeństwa przed zakażeniem w miejscach publicznych. "Zielone przepustki" będą obowiązywać w Izraelu do końca miesiąca - i, jak wynika z doniesień medialnych, rząd nie zamierza przedłużać ich obowiązywania.

732

Tylu chorych na COVID-19 w stanie ciężkim przebywa w izraelskich szpitalach

Balicer zasugerował, że w sytuacji, w której w Izraelu szerzy się wariant Omikron, warunkiem dostępu do miejsc publicznych powinno być zaszczepienie przeciw COVID-19 oraz poddanie się szybkiemu testowi na obecność koronawirusa - zwłaszcza w przypadku miejsc, w których przebywają osoby zagrożone ostrym przebiegiem COVID-19, np. domów opieki i szpitali.

W niedzielę w izraelskich szpitalach przebywało 732 zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w stanie ciężkim. Izraelskie szpitale borykają się obecnie z brakiem rąk do pracy, ze względu na dużą liczbę pracowników przebywających w kwarantannie.