Projekt rezolucji, wypracowany podczas negocjacji w weekend, zostanie przedstawiony ministrom zdrowia na trzydniowym specjalnym zgromadzeniu WHO, które rozpoczyna się w poniedziałek.

Przełom dyplomatyczny nastąpił w obliczu rosnącego międzynarodowego zaniepokojenia nowym wariantem koronawirusa - Omikronem, po raz pierwszy wykrytym w RPA.

Globalne porozumienie w celu wzmocnienia zapobiegania i reagowania na pandemie, które ma być gotowe w maju 2024 roku, obejmowałoby takie kwestie, jak dzielenie się danymi i sekwencjami genomów pojawiających się wirusów, a także wszelkimi potencjalnymi szczepionkami i lekami.

- Decyzja o powołaniu organu negocjacyjnego w sprawie przyszłego porozumienia pandemicznego dobrze wróży przyszłym staraniom - powiedział Simon Manley, ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ.

Czytaj więcej

Naukowcy: Otwarcie Chin? Nawet 630 tysięcy zakażeń koronawirusem dziennie

Wielka Brytania, wraz z Unią Europejską i około 70 innymi krajami, dążyła do stworzenia prawnie wiążącego traktatu. Stany Zjednoczone, wspierane przez państwa takie jak Brazylia i Indie, niechętnie opowiadają się za wiążącym traktatem.

- Jest porozumienie w sprawie tekstu, co dla nas jest bardzo satysfakcjonujące - powiedział jeden z europejskich dyplomatów. - Daje to też wyjście Amerykanom - dodał.

Projekt rezolucji został zamieszczony na stronie internetowej WHO.

Od początku pandemii koronawirusa doszło do conajmniej 260,77 mln zakażeń, a 5,45 mln osób zmarło. WHO twierdzi, że Chiny nadal nie udostępniły niektórych swoich danych, które mogłyby pomóc w identyfikacji pochodzenia wirusa.