Mąż Merkel: Niektórzy Niemcy zbyt leniwi, by się zaszczepić

Niektórzy Niemcy są zbyt leniwi i zadowoleni z siebie, by się zaszczepić przeciw COVID-19 - ocenił mąż Angeli Merkel, Joachim Sauer, z wykształcenia fizyk, w rozmowie z włoskim dziennikiem "La Repubblica".

Publikacja: 23.11.2021 14:17

Joachim Sauer

Joachim Sauer

Foto: PAP/EPA

arb

Sauer przyznał, że był zdumiony faktem, że w Niemczech na COVID-19 zaszczepiło się jedynie 68 proc. mieszkańców, podczas gdy w innych krajach Europy Zachodniej - Włoszech, Portugalii, Hiszpanii czy Danii - odsetek zaszczepionych jest znacznie wyższy niż w Niemczech.

68 proc.

Taki odsetek Niemców zaszczepił się przeciw COVID

- Jest zaskakujące, że jedna trzecia populacji nie kieruje się ustaleniami nauki - podkreślił Sauer, który odwiedził Turyn, gdzie otrzymał dyplom zagranicznego członka tamtejszej Akademii Nauk.

Sauer ocenił, że tak wielu Niemców nie zaszczepiło się ze względu na "pewien poziom lenistwa i samozadowolenia" części Niemców.

Czytaj więcej

Bergamo: Przeciążone krematorium. Wojsko wywozi zwłoki

Mąż Merkel dodał, że nie szczepią się też ludzie, którzy sprzeciwiają się czemuś co uważają za "dyktaturę szczepień". Ich zachowanie - zdaniem Sauera - jest rodzajem "ideologicznej reakcji" na presję dotyczącą szczepień przeciw COVID-19. Mąż kanclerz Niemiec podkreślił,że w tej grupie są zarówno ludzie niewykształceni, jak i wykształceni w tym "naukowcy, lekarze i akademicy".

Sauer zwrócił też uwagę, że podobny jak Niemcy odsetek zaszczepionych mają Stany Zjednoczone, ale tam - jak mówił - gubernatorzy niektórych stanów prowadzili kampanie przeciw szczepieniom.

Odnosząc się do poziomu wyszczepienia we Włoszech, gdzie zaszczepionych jest 73 proc. mieszkańców, Sauer stwierdził, że być może wynika to z tego "jak to wszystko się zaczęło". - Pamiętam wstrząsające zdjęcia, takie jak trumny wiezione przez konwój ciężarówek wojskowych - mówił odnosząc się do trudnej sytuacji epidemicznej w Lombardii wiosną 2020 roku.

Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Ochrona zdrowia
Wybierasz się do sanatorium? Od 1 maja zapłacisz więcej. Jak wygląda cennik?
Ochrona zdrowia
Szanse i wyzwania w leczeniu raka płuca
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Ochrona zdrowia
Konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii nt. aborcji w Oleśnicy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne