Rodzic pacjenta nie musi przedstawić wyniku testu

Jeśli rodzice dziecka odmówią okazania wyniku jego testu na koronawirusa, lekarz może odmówić wykonania zabiegu. Chyba że istnieje zagrożenie życia i zdrowia.

Publikacja: 03.11.2021 18:48

Rodzic pacjenta nie musi przedstawić wyniku testu

Foto: Adobe Stock

Szefowie szpitali i lekarze pracujący w poradniach skarżą się, że rodzice towarzyszący dzieciom w placówkach odmawiają przedstawienia wyniku testu na Covid-19. Nie chcą też poddać się badaniu na miejscu, mówiąc, że żaden przepis od nich tego nie wymaga.

– Takie sytuacje zdarzają się u nas częściej niż podczas trzeciej fali – przyznaje prof. Marcin Czech, epidemiolog, kierownik zespołu ds. zakażeń szpitalnych Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. – Rodzice odmawiają przedstawienia wyniku testu i poddania się badaniu. Twierdzą też, że nie muszą zdradzać, czy są zaszczepieni, bo nie ma przepisu, który upoważnia nas do żądania takiej odpowiedzi. Co gorsza, zdarzają się rodzice odmawiający noszenia masek, choć jest to wymóg obowiązujący absolutnie we wszystkich ciągach komunikacyjnych szpitala. Wyjątkiem są rodzice przebywający z dziećmi w salach jednoosobowych, gdy nie ma w nich innych osób. Maski mają nosić wszyscy, bo zaszczepieni też roznoszą koronawirusa – tłumaczy prof. Czech.

Czytaj więcej

Odwiedziny w szpitalach - nowe zasady dla zaszczepionych i niezaszczepionych

Dodaje, że sytuacja jest coraz bardziej napięta, bo podczas gdy jedni rodzice powołują się na swoje prawa, inni wymagają od kierowników klinik zapewnienia bezpieczeństwa swoim dzieciom:

– I mają rację, szczególnie gdy chodzi o oddział onkologiczny i dzieci o obniżonej odporności – dodaje prof. Czech.

Z naszych informacji wynika, że podobny kłopot mają lekarze innych szpitali, m.in. Centrum Zdrowia Dziecka.

Jak tłumaczy mec. Kajetan Komar-Komarowski, radca prawny przy Zespole Kryzysowym Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, luka w przepisach sprawia, że rodzice mogą odmówić okazania wyniku testu, poddania się badaniu na obecność Covid-19 czy okazania paszportu covidowego.

– Lekarz może jednak odmówić wykonania zabiegu u dziecka takiego rodzica, jeśli nie mamy do czynienia z zagrożeniem zdrowia i życia pacjenta – mówi mec. Komar-Komarowski. Przyznaje, że na problemy z okazaniem wyników testu skarżą się raczej lekarze przyjmujący w gabinetach.

Jak rozwiązać ten problem?

– Konieczne są zmiany w prawie – mówi Kajetan Komar- Komarowski. I dodaje, że nieoficjalnie wiadomo, że w Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad nowymi przepisami.

– Docelowo powinno być to rozwiązane ustawowo. To skandal, że prawo nie daje skutecznych narzędzi ochrony życia i zdrowia innych pacjentów, i to w epidemii. Ministerstwo powinno przyspieszyć prace nad regulacjami, tym bardziej że czwarta fala wzbiera, a przed nami najprawdopodobniej kolejna, na wiosnę. Wydaje się jednak, że w PiS nie ma zgody co do zaostrzania przepisów dotyczących ochrony przed covidem i szczepień – mówi Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący Komisji Zdrowia Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Ochrona zdrowia
Wybierasz się do sanatorium? Od 1 maja zapłacisz więcej. Jak wygląda cennik?
Ochrona zdrowia
Szanse i wyzwania w leczeniu raka płuca
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Ochrona zdrowia
Konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii nt. aborcji w Oleśnicy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne