Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 09.07.2025 20:35 Publikacja: 03.11.2021 18:48
Foto: Adobe Stock
Szefowie szpitali i lekarze pracujący w poradniach skarżą się, że rodzice towarzyszący dzieciom w placówkach odmawiają przedstawienia wyniku testu na Covid-19. Nie chcą też poddać się badaniu na miejscu, mówiąc, że żaden przepis od nich tego nie wymaga.
– Takie sytuacje zdarzają się u nas częściej niż podczas trzeciej fali – przyznaje prof. Marcin Czech, epidemiolog, kierownik zespołu ds. zakażeń szpitalnych Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. – Rodzice odmawiają przedstawienia wyniku testu i poddania się badaniu. Twierdzą też, że nie muszą zdradzać, czy są zaszczepieni, bo nie ma przepisu, który upoważnia nas do żądania takiej odpowiedzi. Co gorsza, zdarzają się rodzice odmawiający noszenia masek, choć jest to wymóg obowiązujący absolutnie we wszystkich ciągach komunikacyjnych szpitala. Wyjątkiem są rodzice przebywający z dziećmi w salach jednoosobowych, gdy nie ma w nich innych osób. Maski mają nosić wszyscy, bo zaszczepieni też roznoszą koronawirusa – tłumaczy prof. Czech.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Nic się nie stanie, jeżeli minister finansów nie zatwierdzi planu finansowego NFZ. Prawo dokładnie mówi, jak moż...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Opiekę koordynowaną realizuje co druga przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce. Żeby mogła się rozwij...
Rada ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów przyjęła zaproponowane przez Polskę ko...
Nowe przepisy mają zwiększyć dostępność leków i wzmocnić konkurencyjność unijnego przemysłu farmaceutycznego.
Każdego roku w Polsce odbywa się ok. 25 tys. operacji kardiochirurgicznych, w tym ok. 200 przeszczepów serca. -...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas