Reklama
Rozwiń

Czy niezaszczepieni mogą odwiedzać bliskich w szpitalach? Rzecznik wyjaśnia

Prawo do odwiedzin w sytuacji zagrożenia epidemicznego może zostać ograniczone, ale nie można go pacjentów pozbawić całkowicie - stwierdził Rzecznik Praw Pacjenta komentując pojawiające się w mediach informacje, że szpitale nie wpuszczają osób niezaszczepionych przeciwko COVID19 do ich bliskich przebywających w szpitalach.

Publikacja: 04.10.2021 16:49

Czy niezaszczepieni mogą odwiedzać bliskich w szpitalach? Rzecznik wyjaśnia

Foto: Adobe Stock

dgk

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec skomentował doniesienia o wprowadzeniu zakazu odwiedzin bliskich w szpitalach przez osoby niezaszczepione.  Taki zakaz miał obowiązywać m.in. w szpitalu w Bochni czy Pile. Okazuje się, że są też szpitale, które w ogóle zakazały odwiedzin swoich pacjentów (szpital w Szamotułach).

Rzecznik przypomina, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, pacjent podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, ma prawo do kontaktu osobistego, telefonicznego lub korespondencyjnego z innymi osobami. Kierownik podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych lub upoważniony przez niego lekarz może ograniczyć korzystanie z praw pacjenta w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów, a w przypadku prawa do kontaktu osobistego, telefonicznego, korespondencyjnego z innymi osobami - także ze względu na możliwości organizacyjne podmiotu.

- Prawo to może być jednak ograniczone, a nie całkowicie zniesione – zaznacza Bartłomiej Chmielowiec.

Czytaj więcej

Odwiedziny w szpitalach - nowe zasady dla zaszczepionych i niezaszczepionych

Przypomina, że także w wydanych na początku września rekomendacjach Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego nie ma wskazania, że pacjenta hospitalizowanego może odwiedzić wyłącznie osoba zaszczepiona przeciwko COVID-19.

Dokument określa różne zasady odwiedzin  w przypadku pacjentów zaszczepionych i niezaszczepionych przeciw Covid-19. W pierwszym przypadku osoby niezaszczepione, które posiadają negatywny wynik testu w kierunku wirusa SARS-CoV-21 lub przebyły zakażenie wirusem SARS-CoV-2 mogą odwiedzać pacjenta z zachowaniem zwykłego reżimu sanitarnego. Jeśli nie uzyskały negatywnego wyniku testu w kierunku wirusa SARS-CoV-2 oraz nie przebyły zakażenia wirusem SARS-CoV-2 odwiedziny są możliwe przy zachowaniu wzmożonego reżimu sanitarnego (jego zasady określa załącznik nr 2 do rekomendacji).

Pacjentów niezaszczepionych, którzy nie przeszli zakażenia i nie mają negatywnego wyniku testu na koronawirusa, bliscy też mogą odwiedzać przy zachowaniu wzmożonego reżimu sanitarnego. Dotyczy to zarówno odwiedzających zaszczepionych jak i niezaszczepionych. Jednak w przypadku tych drugich konieczne jest posiadanie negatywnego wyniku testu lub zaświadczenia o przebyciu zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Oznacza to, że osoby niezaszczepione przeciw COVID-19, które nie uzyskały negatywnego wyniku testu i nie przebyły zakażenia wirusem SARS-CoV-2 nie mogą odwiedzać bliskich w szpitalu. Odstąpienie od tej zasady jest rekomendowane tylko w szczególnych sytuacjach, które powinny być określone przez kierownika podmiotu leczniczego (np. w przypadku wizyt pożegnalnych pacjentów tego podmiotu).

Rekomendacje wskazują, że przez "osobę zaszczepioną" należy rozumieć osobę, która otrzymała pełny cykl szczepienia (czyli dwie dawki w przypadku Pfizera, Moderny i Astra-Zeneki oraz jedną dawkę w przypadku Johnson&Johnson) oraz Unijny Certyfikat COVID, a od podania ostatniej dawki minęło co najmniej 14 dni i nie więcej niż 365 dni.

Ochrona zdrowia
Opieka koordynowana na pół gwizdka
Ochrona zdrowia
Finał polskiej prezydencji z troską o dzieci
Ochrona zdrowia
Unijny kompromis w sprawie pakietu farmaceutycznego
Ochrona zdrowia
Prof. Michał Zembala: Przeszczepiłem 300 serc
Ochrona zdrowia
Światowa federacja zabrała głos w sprawie z Oleśnicy. Broni zastrzyków w serce
Ochrona zdrowia
Prezes NFZ dla „Rz”: Będą zmiany w finansowaniu Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej