W wydanym na piśmie zarządzeniu sędzia poinformował, że wstrzymuje mający obowiązywać w Nowym Jorku od 27 września nakaz szczepień pracowników medycznych, ponieważ nie uwzględniono w nim wyłączenia z obowiązkowych szczepień pracowników ochrony zdrowia, którzy nie chcą się szczepić ze względów religijnych.

Orzeczenie sędziego to efekt pozwu złożonego w sądzie 13 września przez 17 lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników ochrony zdrowia, którzy zarzucają władzom, że te naruszają ich konstytucyjne prawa zmuszając ich do szczepień.

Czytaj więcej

USA: Pierwszy stan przywraca obowiązek noszenia masek

Wszyscy pozywający są chrześcijanami, którzy sprzeciwiają się przyjęciu szczepionek na COVID-19 uzasadniając to tym, że przy pracach nad nimi wykorzystano linie komórkowe stworzone na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów.

75 proc.

Tylu pracowników szpitali w stanie Nowy Jork ma być w pełni zaszczepionych

Sędzia Hurd dał władzom stanu czas do 22 września na zareagowanie na pozew. Zapowiedział też kolejne posiedzenie sądu w tej sprawie na 28 września.

Decyzję o obowiązkowych szczepieniach pracowników ochrony zdrowia podjął w ubiegłym miesiącu były już gubernator stanu Nowy Jork, Andrew Cuomo. Cuomo mówił, że ok. 75 proc. z blisko 450 tys. pracowników szpitali w stanie jest w pełni zaszczepionych.