Dotychczas w Australii stosowana jest zasada "zero COVID", która oznacza, że nawet po pojawieniu się stosunkowo niewielkich ognisk władze wprowadzają surowy reżim kwarantanny. Strategia ta pozwoliła w minionych miesiącach zmniejszyć do zera liczbę lokalnych zakażeń koronawirusem, ale od czerwca kraj boryka się z kolejną falą zakażeń, których epicentrum stało się Sydney, największe miasto kraju.

W Sydney lockdown obowiązuje od 26 czerwca - i ma obowiązywać do końca września. Mimo wielotygodniowego lockdownu liczba zakażeń w tym mieście osiągnęła rekordowe poziomy, choć w ciągu ostatniej doby zaobserwowano pewien spadek dobowej liczby zakażeń.

W ciągu doby w Nowej Południowej Walii wykryto 882 nowych zakażeń koronawirusem, o 147 mniej niż dzień wcześniej.

Obecna fala zakażeń w Nowej Południowej Walii napędzana jest transmisją wariantu Delta koronawirusa.

W ciągu doby w Nowej Południowej Walii zmarły dwie osoby chore na COVID-19. 117 zakażonych przebywa na oddziałach intensywnej opieki medycznej, 103 z nich to osoby niezaszczepione.

Premier Nowej Południowej Walii, Gladys Berejiklian oświadczyła, że skupia się obecnie bardziej na odsetku liczby zaszczepionych i liczbie hospitalizowanych z powodu COVID-19 niż na liczbie dobowych zakażeń.

- Są dwie rzeczy, które teraz się teraz będą liczyć, nawet kiedy zaczniemy żyć bardziej swobodnie przy zaszczepieniu 70 proc., a z pewnością 80 proc... Zaczynamy zmieniać podejście w Nowej Południowej Walii - oświadczyła.

Planom odmrażania gospodarki przedstawionym przez rząd mogą sprzeciwić się władze stanów Queensland i Zachodniej Australii - przedstawiciele tych stanów podkreślają, że plan powstał w czasie, gdy liczba zakażeń w Nowej Południowej Walii była znacznie mniejsza.

Lockdowny obowiązujące obecnie w Sydney, Melbourne i Canberze, stolicy kraju, wiążą się z dużymi kosztami gospodarczymi - gospodarce Australii grozi to, że drugi rok z rzędu znajdować się będzie w recesji.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

W Australii od początku epidemii wykryto 48,6 tys. zakażeń koronawirusem. Zmarło 991 chorych na COVID-19.

Jak dotąd w Australii w pełni zaszczepiono na COVID-19 32 proc. osób powyżej 16. roku życia.