Przedstawiamy kolejną część relacji z panelu „Czas pracy w zakładach opieki zdrowotnej w 2008 r.” zorganizowanego przez DOBRĄ FIRMĘ 5 lutego.
Lekarz kardiolog zatrudniony w pracowni hemodynamiki pracuje w bezpośrednim narażeniu na promieniowanie rentgenowskie, ale nie przebywa tam stale i w pełnym wymiarze pracy tej pracowni, bo jest ona częścią oddziału kardiologicznego. Czy powinien mieć skrócony czas pracy?
Dariusz Mińkowski: Niejednokrotnie taki lekarz kardiolog może być bardziej narażony na promieniowanie i utratę zdrowia niż lekarz radiolog. Zazwyczaj badania, zdjęcia rentgenowskie wykonują technicy elektroradiologii. Tylko przy niektórych badaniach radiologicznych wymagana jest bezwzględna obecność lekarza radiologa. Sprawę godzin pracy rozstrzyga pracodawca oraz art. 32g ust. 5 ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (DzU z 2007 r. nr 14, poz. 89 ze zm., dalej ustawa o ZOZ). Czas pracy, o którym mowa w ust. 3 tego przepisu, czyli tzw. skrócony do pięciu godzin na dobę, stosuje się do pracowników na stanowiskach pracy w komórkach organizacyjnych (zakładach, pracowniach): radiologii, radioterapii i medycyny nuklearnej, jeżeli – podkreślam – do ich podstawowych obowiązków należy m.in. stosowanie w celach diagnostycznych lub leczniczych źródeł promieniowania jonizującego, prowadzenie badań naukowych z zastosowaniem źródeł tego promieniowania, dokonywanie pomiarów dozymetrycznych.
Tu prawdopodobnie bardziej odpowiedni byłby art. 32g ust. 5 pkt 2 ustawy o ZOZ, dotyczący zastosowania skróconego czasu pracy na stanowiskach pracy w komórkach organizacyjnych (zakładach, pracowniach) fizykoterapeutycznych, jeżeli do ich podstawowych obowiązków należy kontrolowanie techniki stosowanych zabiegów lub ich samodzielne wykonywanie.
Lekarz elektrofizjolog odbywa roczną specjalizację i jest oddelegowywany do innego szpitala. W nim też świadczy pracę przez pięć godzin dziennie. Jego podstawowy pracodawca uważa, że po świadczeniu pracy w innym szpitalu powinien wrócić tego samego dnia do jednostki macierzystej i odpracować dobową normę, czyli pięć godzin. Czy nie będzie to dla niego praca w godzinach nadliczbowych?