Polskie Towarzystwo Pielęgniarek wskazuje, że każda siostra musi kontynuować swój rozwój zawodowy. Apeluje do Naczelnej Rady Pielęgniarek i położnych, by ta ostatnia podjęła starania o zmiany w prawie. Miałyby one dotyczyć nowelizacji [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2009/DU2009Nr151poz1217.asp]ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej[/link]. Teraz siostra uzyskuje kwalifikacje do wykonywania swego zawodu już po ukończeniu szkoły pomaturalnej.
[wyimek][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2011/01/19/siostry-zamierzaja-sie-uczyc/#respond]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/wyimek]
[b] Może oczywiście uzupełnić wykształcenie na studiach licencjackich bądź magisterskich, ale to nie daje jej dodatkowych uprawnień zawodowych. [/b]Podwyższa czasami wynagrodzenie bądź ułatwia awans zawodowy, np. na stanowisko siostry oddziałowej. Nie wszystkie jednak pielęgniarki decydują się pójść na studia.
W związku z tym Towarzystwo Pielęgniarek postuluje, aby zmienić ten stan rzeczy i stworzyć bodźce, które zmuszą siostry do dalszej nauki. Wyższy poziom wykształcenia personelu pielęgniarskiego wpływa bowiem na lepszą jakość opieki nad chorymi. Jednocześnie rozwija praktykę i naukę pielęgniarską. Wykazały to badania przeprowadzone w 11 krajach UE (m. in. w Czechach, na Malcie, w Austrii, Portugalii, Wielkiej Brytanii). Tam kontynuowanie rozwoju zawodowego jest dla pielęgniarek obowiązkowe.
Towarzystwo podkreśla również, że pracodawcy muszą doceniać wysiłki sióstr, które decydują się studiować. Szpitale powinny je wspierać, motywować finansowo i ułatwiać im awans.