Dziś np. specjalista chorób wewnętrznych, który prowadzi gabinet i chce leczyć pacjentów w ramach umowy z NFZ, musi wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jeśli dodatkowo znajdzie czas, by przyjmować chorych poza kontraktem z NFZ, powinien zadbać o kolejne ubezpieczenie. Ponadto, pracując na podstawie kontraktu ze szpitalem, ma obowiązek wykupić trzecią polisę.
Bałagan w przepisach
– Wszystkie trzy obowiązkowe ubezpieczenia są od siebie niezależne. Nie oznacza to, że poszkodowany chory dostanie odszkodowanie z trzech źródeł – tłumaczy Wojciech Idaszak, radca prawny z Naczelnej Izby Lekarskiej.
600 zł wynosi składka lekarza na ubezpieczenie OC
Podstawowy dla lekarzy obowiązek ubezpieczenia wynika z ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty i dotyczy wszystkich wykonujących zawód na terytorium Polski w ramach indywidualnej lub grupowej praktyki lekarskiej lub w szpitalu. Zdaniem Wojciecha Idaszaka przepis ten mówi tylko o miejscu wykonywania profesji. Nie ma tu znaczenia podstawa, dlatego ubezpieczać się musi lekarz zatrudniony w szpitalu zarówno na zasadzie umowy o pracę, jak i kontraktu.
Drugi obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC wynika z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tzw. ustawa zdrowotna). Stanowi ona, że lekarz prowadzący indywidualną lub grupową praktykę, chcąc przyjmować pacjentów na podstawie kontraktu z NFZ, musi wykupić dodatkową polisę.